^
Wentylator

Apple silicon: Czy wentylator w M1 jest do czegoś potrzebny?

Jaromir Kopp

9 grudnia 2020

Wiele osób się zastanawia, czy wybrać tańszego MacBooka Air z M1, czy MacBooka Pro też z procesorem Apple. Poza obudową i jasnością ekranu Air różni się brakiem Touch Bara i wentylatora. Ten pierwszy brak jest rzeczą gustu i przyzwyczajeń, za to nad wentylatorem wciąż zastanawia się wiele osób. Sprawdziłem dla niezdecydowanych, czy wiatrak w M1 się na coś przydaje.

Czy wentylator w M1 jest potrzebny?

Odpowiedź brzmi: czasami, ale raczej rzadko. Jednak jeżeli chcecie poznać uzasadnienie i szczegóły to czytajcie dalej. 

Przy okazji poznajcie narzędzie powermetrics. To komenda w terminalu, która wydana z sudo na początku pozwala poznać dokładne, stale aktualizowane parametry procesora. Od obciążenia i taktowania każdego z rdzeni CPU, przez pobór mocy z podziałem na CPU (razem z innymi jednostkami obliczeniowymi), GPU, pamięć RAM i resztą wbudowanych w M1 elementów.

Ile energii zużywa M1?

Podaje się, że jego CPU jest „15-watowe”. Jednak to nie do końca jest prawdą. Cały układ potrafi zużywać więcej energii. Jednak nie udało mi się go zmusić do pobierania ponad 22 watów mocy. Jest to sumaryczny pobór dla wszystkich jednostek CPU, GPU oraz pamięci RAM. Nie umiałem też spowodować, aby sam układ graficzny pociągnął ponad 8 wat, ale próbowałem jedynie za pomocą Final Cut Pro i eksportu projektu.

M1 w MacBook Pro 13 - maksymalny pobór mocy

Podczas spokojnej pracy „biurowej” takiej, jak przy tym artykule, cały M1 pobierał… w granicach 0,2 wata! Tak. CPU, GPU, RAM i cała reszta. To tyle, co nic w skali procesorów do komputerów przenośnych.

M1 w MacBook Pro 13 - minimalny pobór mocy

Kiedy włącza się wentylator w M1?

To jest bardzo interesujące. Zauważyłem, że komputer jest bezszelestny, gdzieś do 15 wat. Wentylator włącza się dopiero powyżej tej mocy i już po chwili, dość szybko rozpędza się tak, że jest wyraźnie słyszalny. Jednak, jeżeli obciążenie spadnie poniżej ~15 W wentylator w ciągu kilkunastu sekund zwalnia. W przypadku Intela potrafił wirować jeszcze kilka minut.

Bardzo ważne jest to, że nawet przy długim obciążeniu na poziomie 14-15 W wentylator się nie rozpędza, może nawet wcale się nie kręci, bo nie można go usłyszeć, nawet przykładając ucho do obudowy, która robi się jednak ciepła.

W jaki sposób można tak obciążyć komputer, aby M1 zaczął pobierać ponad 15 W? Nie jest to łatwe. Trzeba zapuścić na dłużej np. Cinebench lub inny program renderujący 3D, eksportować większy film z iMovie lub Final Cut Pro, albo kompilować duży i skomplikowany projekt. 

Podsumowując: jeżeli nie zamierzacie często renderować dużych projektów wideo lub audio, nie tworzycie grafiki 3D, nie kompilujecie wielkich aplikacji lub nie gracie całymi godzinami, to wentylator w M1 jest zbędny. Air poradzi sobie z ciepłem 15 wat bez trudu i zmniejszania taktowania, a to niewiele mniej niż maksymalna moc, którą udało mi się wydusić. 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

  1. C-MOS

    Ja tam wolę Intela… przyjemnie grzeje w nogi w zimowy czas… 😉

  2. goscius

    Mnie jedynie zastanawia jak sobie poradzi latem w trudniejszych warunkach np. przy 30 stopniach w cieniu. Nie mówiąc o temp. przy częściowym wystaniu na słońce. Oczywiście praca w takich warunkach raczej biurowa czy mniej obciążająca ale jednak.

  3. Harnaś

    Jak sprawuje się Air M1 z podłączonym monitorem + praca biurowa? Muszę mieć podłączony monitor a najlepiej dwa, proszę sprawdź bo nie wiem czy brać Mini czy Air bo Pro odpada.