Kategorie Aktualności

Thunderbolt w M1 jest podejrzanie rozbudowany

Gdy już byliśmy niemal pewni rychłego debiutu procesorów Apple, wielu z nas zastanawiało się, co z Thunderbolt? Apple szybko udzielił uspokajającej odpowiedzi, jednak efekt okazał się lepszy, niż się spodziewano.

Thunderbolt 3, ale jakby 4

O tym już pisałem. Thunderbolt w Macach z procesorami Apple, choć oficjalnie jest oznaczany numerkiem 3, to zachowuje się jak Thunderbolt 4. Oba mają taką samą przepustowość, ale 4 umożliwia stosowanie Hubów. Pozwala to na rozdzielenie jednego portu na 4 niezależne. Dzieje się tak, bo Thunderbolt 3 w Apple zawsze używał maksymalnej przepustowości PCIe przeznaczonej dla niego, czyli przynajmniej 32 Gb/s. W komputerach innych marek często zadowalano się minimum, czyli PCIe 16 Gb/s. To jednak nie wszystko. Jak już mogliście przeczytać, każdy Mac z Thunderbolt 3 może korzystać z w zasadzie jedynej zmiany „czwórki”, czyli wspomnianych Hubów, po uaktualnieniu systemu do macOS 11.

Dwie pełne magistrale Thunderbolt 3 w Apple silicon

Zrobiłem małe rozeznanie i wygląda na to, że do tej pory tylko komputery z czterema portami Thunderbolt 3 były wyposażane w  dwie niezależnie magistrale. Wszystkie komputery z dwoma złączami USB-C musiały się zadowolić pojedynczą magistralą. Nawet najnowsze iMaki 5k. Dwie magistrale pojawiają się w Mac mini intelowym, MacBookach Pro z 4 portami Thunderbolt, czy w iMacu Pro. 

Dlatego zostałem ogromnie zaskoczony, gdy w Informacjach o systemie w moim MacBooku Pro 13 M1 zobaczyłem dwie niezależne magistrale, każda obsługująca jeden port! Po co aż tak dobry Thunderbolt w bądź co bądź dość skromnych komputerach? Na to pytanie trudno jest mi odpowiedzieć. Nie ułatwia mi też świadomość tego, że kontroler Thunderbolt jest integralną częścią układu M1, który raczej nie trafi do Maców „bardziej Pro” np. MBP 16”.  Być może Apple chciał zaoferować w Mac mini podobne „doświadczenie” Thunderbolt, jak w intelowym protoplaście, jednak kolejnym pytaniem jest, dlaczego zastosował tylko dwa gniazda? Czy nie chciał dać zarobić Intelowi nawet na hubie wyjściowym?

A Wy macie jakieś pomysły, po co aż tak dobre kontrolery Thunderbolt znalazły się w M1?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.