^
OWC Thunderbolt Hub

Thunderbolt 3 i pół, a zasadzie 4 w Mac M1… i każdym z macOS 11!

Jaromir Kopp

17 listopada 2020

Zapomnij o Thunderbolt 4. To marketingowy bełkot dla PeCetowców. Największą nowością wprowadzoną w Thunderbolt 4 jest możliwość stosowania Hubów, czyli akcesoriów, które mają do 4 portów Thunderbolt. Do tej pory można było jedynie łączyć akcesoria w łańcuch, jeżeli miały one dwa porty Thunderbolt.

Maki z M1: Thunderbolt 3 i USB 4, czyli Thunderbolt 4?

To dość zaskakujące połączenie, zwłaszcza że większość z nas spodziewała się już Thunderbolt 4 w Apple Silicon. Jednak jeżeli się sprawdzi wymagania najnowszego wydania Thunderbolt, łatwo to sobie wyjaśnić.

Na szczęście w zasadzie nie ma co patrzeć na numerki. Thunderbolt 3 w MacBookach Air, MacBookach Pro i Macach mini z M1 bez problemu obsługuje najważniejszą „nowości” Thunderbolt 4. Jeżeli dwa porty Thunderbolt to dla Was za mało, to możecie podpiąć HUB Thunderbolt (4) i „rozmnożyć” porty. Oczywiście nie należy mylić Huba Thunderbolt z HUB-em USB-C. Ten pierwszy produkuje na razie tylko jedna firma. Opisywaliśmy go kilka miesięcy temu. OWC Thunderbolt™ Hub

macOS 11, czyli Thunderbolt „4” dla wszystkich?

Na to wygląda. Wg przedstawicieli OWC, wszystkie Maki z Thunderbolt 3, również te z przestarzałym Intelem, po zaktualizowaniu do macOS 11 Big Sur pozwalają na używanie HUB-ów Thunderbolt 4 i w zasadzie są z Thunderbolt 4 całkiem zgodne.

Już jest bałagan, po co większy?

Z podcastu Mac Geek Gab dowiadujemy się, że chodzi o odróżnienie PeCetów, które potrafią obsługiwać tylko dwa urządzenia Thunderbolt z pełną prędkością (minimum dla TB 3) od tych, które potrafią cztery. Jak możecie się domyślić, Maki z Thunderbolt 3 w większości mogą obsługiwać 4 urządzenia z pełną prędkością już od lat.

Dlaczego Apple nie używa terminu Thunderbolt 4?

Podejrzewam, że mają „układ” z Intelem. Przemianowanie Thunderbolt w starszych Macach popsułoby całą marketingową otoczkę „PeCetowcom”. W przypadku Maców z M1 problem jest już poważniejszy. Specyfikacja Thunderbolt 4 wymaga obsługi minimum 4 monitorów 4k. Jak wiecie Apple Silicon w wersji M1 obsługuje tylko jeden monitor podpinany przez Thunderbolt. Z tego powodu nie spełniają one wymagań specyfikacji. Jednak jak już wspomniałem, można z czystym sumieniem przyjąć, że ich Thunderbolt 3 działa, jak i jest zgodny z 4.

Co z kablami certyfikowanymi jako Thunderbolt 4?

Można go bez problemu używać z najnowszymi i starszymi Macami z USB-C. Przenosi też pełną moc 100 W oraz działa z USB. To po prostu najbardziej uniwersalny kabel dla Thunderbolt.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Andrzej

    Przepraszam za lamerskie pytanie, ale czy mogę podpiąć w jakikolwiek sposób dwa zewnętrzne monitory FHD do Mac Air M1?

    • Filip

      Tak, ale przez dodatkowe urządzenie. Na YT są filmiki o tym.