^
Store

Niższa prowizja! Ruszyły zapisy do App Store Small Business

Jaromir Kopp

4 grudnia 2020

Zgodnie z dość zaskakującą zapowiedzią obniżenia prowizji od sprzedaży w App Store, Apple uruchomił właśnie program App Store Small Business. Już się można zapisywać, ale jest pewien haczyk.

„Drobni” deweloperzy o przychodach poniżej 1 miliona dolarów zapłacą 15% prowizji zamiast 30%

To bardzo dobra wiadomość dla niemal 98% deweloperów sprzedających aplikacje w App Store. Tyle wg szacunków analityków deweloperów uzyskuje przychód z App Store poniżej miliona dolarów w ciągu roku. Dla nich zmiana oznacza o 15%, a w zasadzie o 21% większe dochody

Wystarczy, że deweloper do 18 grudnia wypełni odpowiednie zgłoszenie, do którego link znajduje się na stronie App Store Small Business Program. Należy w nim podać, czy deweloper nie ma powiązań z innymi wydawcami w App Store, podać inne używane konta w App Store oraz zapewnić, że całkowite przychody z App Store po przeliczeniu na dolary amerykańskie, nie przekraczają wspomnianego miliona. 

Jest jeden haczyk

Powyższe wymagania, jak już wiecie, nie powinny być problemem dla większości deweloperów. Jednak jest w umowie jeden haczyk. Podczas trwania programu nie można przekazywać aplikacji na inne konta deweloperskie, ani takich przyjmować od innych deweloperów. Apple to ograniczenie wyjaśnia wielkimi komplikacjami w kontroli przychodów przy przenoszeniu dochodowych aplikacji. Byłoby to spore pole do nadużyć. 

Tak czy siak, jest to bardzo dobra wiadomość i zdecydowanie uatrakcyjni App Store w oczach „drobnych” deweloperów i początkujących programistów.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. Kodak

  „o 15% większe dochody” to niestety błąd matematyczny
  aplikacja kosztuje 100zł
  wcześniej deweloper zarabiał 70zł
  teraz zarobi 85zł
  jego dochody nie wzrastają o 15% tylko o 21%…

  • Jaromir Kopp

   I to jest bardzo dobra wiadomość!