^
Tarcza Apple Watch w trybie szkoła, wyrażnie podkreślona bieżąca godzina

Apple Watch Cię rozprasza? Wypróbuj tryb Szkoła!

Jaromir Kopp

1 grudnia 2020

Jedną z jesiennych nowości było wprowadzenie konfiguracji rodzinnej dla Apple Watch. Została ona pomyślana głównie po to, aby dzieci wyposażyć z Apple Watch i mieć dzięki temu z nimi kontakt, ale bez konieczności dokupowania iPhone’ów. Jednak i dla innych użytkowników Apple Watch są z tego korzyści.

Tryb Szkoła nie tylko dla uczniów

Konfiguracja rodzinna pozwala podpiąć do iPhone’a opiekuna kilka zegarków, muszą to być modele s4, s5, SE lub s6 z modemem 3G/LTE. W taki zegarek można wyposażyć osobę starszą, aby mieć z nią kontakt, ale częściej trafia on do uczniów.

Właśnie z tego powodu, Apple wprowadził tryb Szkoła. Rodzić może ustawić w jakich godzinach, zegarek będzie miał ograniczoną funkcjonalność, aby nie rozpraszać ucznia. W każdej chwili uczeń może wyłączyć ten tryb, aby np. sprawdzić wiadomości. Jednak zostanie to odnotowane w iPhone’ie opiekuna, a po chwili tryb Szkoła sam się załączy ponownie.

Tryb Szkoła w Apple Watch

Tryb Szkoła, zamiast „nie przeszkadzać” lub trybu Kina

Jednak jeżeli jesteśmy samodzielnymi użytkownikami Apple Watch, a czasem chcemy ograniczyć powiadomienia, nie musimy włączać trybu kinowego. Pozbawia on nas łatwego dostępu do wyświetlania godziny. Właśnie w takiej sytuacji lepszy jest tryb Szkoła. 

W trybie Szkoła widzimy specjalną tarczę ze dodatkowo oznaczoną bieżącą godziną.

Jeżeli chcemy mieć dostęp do tego trybu, konieczny jest watchOS 7.1. Należy wejść w Centrum sterowania (nacisnąć palcem na dole ekranu i pociągnąć w górę). Potem pukamy w Edycja i dodajemy ikonę z sylwetką ucznia unoszącego rękę. 

Teraz już możemy włączyć tryb Szkoła. Należy pamiętać, że wraz z nim włącza się tryb „nie przeszkadzać” na zegarku, ale również na iPhone, a powiadomienia nie będą dochodzić (poza alarmowymi). Aby wyłączyć tryb Szkoła, należy przekręcić kilka razy koronką.

Żółty kolor zapewne nawiązuje do koloru amerykańskich „gimbusów”.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy