Kategorie AktualnościOpinie

34 godziny na baterii. MacBook Pro M1 bije rekordy!

Będę musiał, a w zasadzie mógł zmienić przyzwyczajenia. Do tej pory przez 85% czasu pracy moje MacBooki były podpięte do zasilacza. Na baterii zależnie od wykonywanych zadań pracowały od 3 godzin do 8. I był dobry wynik. Jednak M1 to całkiem inna klasa! Nie ma z czym porównywać! Martwię się, czy nie zacznę gubić zasilacza.

M1 nie ma sobie równych w pracy na baterii

Liczby podawane podczas prezentacji robiły wrażenie, 17-20 godzin oglądania filmów, to naprawdę niesamowity wynik. Jednak komputera nie kupuje się tylko dla TV+ czy innych platform streamingowych. Komputer jest do pracy, nauki i czasem rozrywki.

Z racji przyzwyczajeń nie zamierzałem wykonywać jakiś specjalnych testów baterii. Jednak ponieważ na komputer od Apple bez Intela czekam już niemal 15 lat, zabrałem MBP M1 „do łóżka” w futerale, aby rankiem zacząć się nim od razu cieszyć. Okazało się, że po przebudzeniu bateria nadal pokazywała 100%, choć w nocy zaktualizował się cały pakiet Office. Postanowiłem nie podłączać MacBooka Pro M1 do zasilania i zobaczyć jak długo wytrzyma. Wytrzymał do nocy, mając ponad 35% ładunku! Następnego dnia, czyli dzisiaj rano pracowałem jeszcze do 10.00.

Pierwsza plaska część wykresu, to „uśpienie” i m.in. aktualizacja Office

W czasie pracy na baterii udało mi się opracować 2 rozdziały książki w Wordzie, napisać kilka art. na stronę WWW i obrobić graficzki do nich. Cały czas oczywiście wyszukiwałem newsów i informacji w internecie. Zaglądałem też do swojego kodu na mikrokontrolery, co chwila coś też sprawdzałem, jak zachowuje się na M1. Od razu zaznaczę, że nie były to specjalnie ciężkie prace, ale takich wykonujemy przecież najwięcej.

Uwaga: od połowy dnia, przez całą noc do końca w tle wykonywała się pierwsza kopia Time Machine na dysk sieciowy. Trwała tak długo, bo MacBook Pro 13 M1 przejmował archiwum po MacBooku Pro 16, więc całość musiał zindeksować i porównać. 

W sumie udało mi się dojść do 10% ładunku po 34 godzinach, z czego ponad 12 godzin pracy ze świecącym ekranem, 8 godzin w uśpieniu z zamkniętą klapą (wtedy Office został zaktualizowany) i około 18 godzin Time Machine.

Czy to nie jest imponujący wynik Apple silicon? A wszystko to, dzięki czterem rdzeniom ekonomicznym, których istnienie w procesorach komputerowych większość firm wydaje się lekceważyć lub systemy operacyjne nie potrafią wykorzystać. Jednak to już temat na osobny artykuł.

Niebawem postaram się przetestować baterię podczas ciężkiej pracy, ale nie wiem, czy uda mi się wymyślić tyle obciążających, ale sensownych zadań do wykonania.

I co na to fani Intela i AMD?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.