^
Mac mini M1 złącza

Mac mini M1 z 10-Gigabit Ethernet? Takie płyty główne istnieją

Jaromir Kopp

20 listopada 2020

Podczas premiery nowych Maców z procesorami M1, niektórzy z nas zostali zaskoczeni brakiem w ofercie Maca mini z kartą Ethernet 10-gigabitów. Ponoć klientów na takie wersje nie było wielu. Jednak informacje z serwisów wprowadziły mnie w konsternację.

Płyty główne z M1 i szybką kartą sieciową, jako część serwisowa

Jak podaje Mac Rumors w systemie serwisowym Apple pojawiły się, jako części zamienne, płyty główne do Mac mini z procesorem M1 i kartami sieciowymi 10-giga. Są one dostępne do zamówienia przez autoryzowane serwisy Apple w „niewielkich ilościach”.

Mac mini M1 części serwisowe

Jest to o tyle dziwne, że nadal w opcjach podczas zakupu, nie ma możliwości dopłaty do szybkiej karty sieciowej. Taka możliwość jest nadal, ale tylko w Macach mini intelowych.

Być może to jakaś pomyłka, ale również jest prawdopodobne, że Apple miał takie plany, aby wprowadzić wersję z 10-gigabit do oferty.

Tak czy siak, obecnie nie można kupić Mac mini M1 z kartą 10-giga. Czy to jest dla Was problemem?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (8)
L

8 komentarzy

 1. FiGoFaGo

  Olbrzymi!

 2. mm

  Sieciówka 1Gb nadaje się tylko do podpięcia internetu. Apple mogłoby już przestać się wygłupiać. 10Gb powinno być w standardzie.

  • Jaromir Kopp

   Jaja sobie robisz
   Może w Mac Pro, ale w mini?

   • mm

    Nie robię sobie jaj. Dla mnie 10Gb to podstawa, żeby sensownie, płynnie pracować w sieci i nie, nie chodzi tylko o Mac-a Pro.
    10Gb w mini jest tym bardziej istotne, że ma on teraz tylko dwa porty Thunderbolt, w dodatku współdzielące przepustowość pojedynczego kontrolera – na to wskazują dodatkowe układy Intela.
    Myślałem, że Apple nie dało 10Gb, bo zabrakło im PCIe w tym pierwszym procesorze, ale w tej sytuacji to decyzja Apple to są właśnie „jaja”.
    Thunderbolt ma przepustowość trochę powyżej 30Gb/s, więc jaki problem dać sieciówkę 10Gb? Ile zaoszczędzą na każdym Mac-u mini? Dla mnie słabe to jest.

 3. Woody

  Dla mnie 1 Gb jak najbardziej wystarcza. Pracuję na dyskach lokalnych. Po sieci robię tylko backup. Z pewnością nie dopłaciłbym do 10Gb. Nie mówiąc już o tym, że nie odczuwam potrzeby wymiany routera i switchów, które są dość kosztowne w 10 Gb. I tak limiterem połączenia jest bardziej wydolność NAS-a, który mimo duplexu ma i tak dyski talerzowe. Rozumiem, że dla dość wąskiej grupy ludzi pracujących na wielkich plikach, w grupach sieciowych może być to istotny aspekt. Ich jednak stać na kartę pod Thunderbolta 3.

  • Jaromir Kopp

   Dokładnie tak!

  • mm

   Posiadanie 10Gb nie oznacza konieczności wymiany pozostałych komponentów, jeśli wystarczy ci ślamazarne 1Gb.
   Nowy Mac mini ma tylko dwa porty Thunderbolt, a to mocno ogranicza możliwości rozbudowy.

 4. Robert

  Brak dostępności M1 z 10Gb wyglada mi na celowy zabieg. Jako, że popyt był mały to chcą w pierwszej kolejności pozbyć się części na Intelu. Jak ktoś koniecznie potrzebuje 10Gb to z braku laku weźmie jeszcze wersję na Intelu.