^
DFU w Mac Apple SIlicon M1

Masz Maca z M1? Nie instaluj na czysto!

Jaromir Kopp

18 listopada 2020

No i mamy pierwszą chorobę wieku dziecięcego. Na szczęście jest to co prawda ciężki, ale jednak przypadek softwarowy. Na razie powstrzymaj się od reinstalacji (odtwarzania) systemu na Apple Silicon! To może uceglić Twojego nowiuśkiego Pougeo… ups… Maca z M1!

UWAGA: Jest już prostsza metoda niewymagająca dodatkowego sprzętu!

Błąd podczas „dostosowywania aktualizacji systemu”

Jak skarżą się czytelnicy Mac Rumors, kilku z nich padło ofiarą reinstalacji systemu. Po tym zabiegu pojawia się błąd informujący o niemożliwości „dostosowywania aktualizacji systemu”. Niestety jest to już w momencie, gdy systemu nie ma na komputerze, a nowy nie chce się pobrać a w zasadzie „dostosować”.

Wsparcie Apple na razie nie ma dobrego osiągalnego dla każdego z użytkowników „lekarstwa”. Radzi czekać na rozwiązanie lub zwrócić komputer.

Jednym z wyjść z tej sytuacji jest użycie Apple Configurator 2. Jednak wymaga to dostępu do drugiego Maca z aktualnym systemem i użycia odpowiedniego kabla USB-C, który transmituje energię i dane.

Proces jest bardzo skomplikowany. Został on opisany na razie po angielsku w dziale pomocy: Revive or restore a Mac with Apple silicon with Apple Configurator 2.

Wygląda na to, że problem stwarza starsza wersja firmware zainstalowana fabrycznie w Macach. Jak zauważyłem po publikowanych testach, większość Maców z M1 przychodzi fabrycznie z „dziwną” wersją macOS 11. Ne jest to ani wersja finalna 11.0.1 (20B29), ani poprzedni „kandydat do wydania”. Być może po zaktualizowaniu systemu do obecnego lub bety 11.1 problem z odtwarzaniem mija.

Ponieważ mam stosowny kabel i wciąż jeszcze odpowiedniego „zapasowego” Maca, to ten problem nie jest mi straszny i sprawdzę jak się MacBook Pro zachowa z aktualnym systemem przy reinstalacji. Oby tylko dojechał jak najszybciej!

To musi być niesamowite przeżycie wprowadzać Maca w tryb DFU!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Michał

  no właśnie jestem ciekawy czy aktualizacja do 11.0.1 rozwiązuje problem, swojego wczoraj aktualizowałem i chciałbym wiedzieć jakbym musiał reinstalować

  Odpowiedz
 2. Admin

  Mac a po co to komu?

  Odpowiedz
  • Nobody

   Linux ARM users: First time?

   Odpowiedz
 3. quarti

  U mnie aktualizacja do 11.0.1 nie spowodowała wyeliminowania problemu. W piątek dotarł do mnie MBP M1 8/256. Zrobiłem migrację z MBA 2017 ale w sobotę stwierdziłem, że jednak trochę za dużo „śmieci mi się nazbierało” i postanowiłem wymazać MBP, postawić system od nowa i przenieść ręcznie tyko to, czego potrzebuję. Niestety podczas instalacji napotkałem na opisywany problem.
  W poszukiwaniu rozwiązania natknąłem się na świeżą instrukcję postępowania w takim przypadku. Zadziałała opcja z wykorzystaniem Terminala. Było trochę nerwowo, ale w końcu się udało.

  https://support.apple.com/en-us/HT211983

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *