Zapomnij o Thunderbolt 4. To marketingowy bełkot dla PeCetowców. Największą nowością wprowadzoną w Thunderbolt 4 jest możliwość stosowania Hubów, czyli akcesoriów, które mają do 4 portów Thunderbolt. Do tej pory można było jedynie łączyć akcesoria w łańcuch, jeżeli miały one dwa porty Thunderbolt.
To dość zaskakujące połączenie, zwłaszcza że większość z nas spodziewała się już Thunderbolt 4 w Apple Silicon. Jednak jeżeli się sprawdzi wymagania najnowszego wydania Thunderbolt, łatwo to sobie wyjaśnić.
Na szczęście w zasadzie nie ma co patrzeć na numerki. Thunderbolt 3 w MacBookach Air, MacBookach Pro i Macach mini z M1 bez problemu obsługuje najważniejszą „nowości” Thunderbolt 4. Jeżeli dwa porty Thunderbolt to dla Was za mało, to możecie podpiąć HUB Thunderbolt (4) i „rozmnożyć” porty. Oczywiście nie należy mylić Huba Thunderbolt z HUB-em USB-C. Ten pierwszy produkuje na razie tylko jedna firma. Opisywaliśmy go kilka miesięcy temu. OWC Thunderbolt™ Hub.
Na to wygląda. Wg przedstawicieli OWC, wszystkie Maki z Thunderbolt 3, również te z przestarzałym Intelem, po zaktualizowaniu do macOS 11 Big Sur pozwalają na używanie HUB-ów Thunderbolt 4 i w zasadzie są z Thunderbolt 4 całkiem zgodne.
Z podcastu Mac Geek Gab dowiadujemy się, że chodzi o odróżnienie PeCetów, które potrafią obsługiwać tylko dwa urządzenia Thunderbolt z pełną prędkością (minimum dla TB 3) od tych, które potrafią cztery. Jak możecie się domyślić, Maki z Thunderbolt 3 w większości mogą obsługiwać 4 urządzenia z pełną prędkością już od lat.
Podejrzewam, że mają „układ” z Intelem. Przemianowanie Thunderbolt w starszych Macach popsułoby całą marketingową otoczkę „PeCetowcom”. W przypadku Maców z M1 problem jest już poważniejszy. Specyfikacja Thunderbolt 4 wymaga obsługi minimum 4 monitorów 4k. Jak wiecie Apple Silicon w wersji M1 obsługuje tylko jeden monitor podpinany przez Thunderbolt. Z tego powodu nie spełniają one wymagań specyfikacji. Jednak jak już wspomniałem, można z czystym sumieniem przyjąć, że ich Thunderbolt 3 działa, jak i jest zgodny z 4.
Można go bez problemu używać z najnowszymi i starszymi Macami z USB-C. Przenosi też pełną moc 100 W oraz działa z USB. To po prostu najbardziej uniwersalny kabel dla Thunderbolt.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.