Kategorie Aktualności

M1 w emulacji szybszy od MacBook Pro 16!

Potwierdza się. Pierwsze testy M1 w MacBooku Air, pokazują, że nawet w trybie emulacji Intela, jest on nadal bardzo szybki. Dorównuje, a nawet przegania i7 z MacBooka Pro 16”! Dokładnie tak jak to przewidziałem kilka miesięcy temu.

M1 jako VirtualApple w trybie emulacji

W testach GeekBench 5 pojawiły się pierwsze wyniki M1 pracującego w trybie emulacji Intela. Zgłasza się on jako „VirtualApple @ 2.40 GHz, 1 processor, 8 cores, GenuineIntel Family 6, Model 44, Stepping 0”.

M1 „VirtualApple” osiągnął wydajność na jednym rdzeniu, której trudno sprostać wielu prawdziwym procesorom Intela (1313), a w teście wielordzeniowym bardzo przyzwoite, lesze niż 6-rdzeniowy i7 z MacBooka Pro 16” 5888 punktów. 

Tak dobry wynik nie jest dla mnie zaskoczeniem. Już kilka miesięcy temu napisałem art. „Pierwsze testy Apple Silicon Developer Transition Kit. Jest dobrze”. Wtedy mieliśmy tylko testy DTK, które bazują na A12Z.

Przeglądając wysyp testów DTK, które pojawiły się w ciągu kilku dni, bo Apple zdjęło embargo, widać, że w ostatniej wersji (finalnej) Apple zmienił coś w Rosetta 2. Zaczęła się ona zgłaszać jako 8 rdzeniowy procesor Intela. We wcześniejszych wersjach macOS, pokazywała 4 rdzenie (dla A12Z, który jak M1 ma 4 + 4 rdzenie). Przyrost wydajności M1 względem A12Z (w trybie emulacji) jest zgodny z oczekiwaniami, czyli na poziomie 40-50%.

Warto pamiętać, że Rosetta 2 podobnie jak późniejsze wersje jej poprzedniczki, przyśpiesza swoją pracę, „zapamiętując” przetłumaczony kod. 15 lat temu był on przechowywany w pamięci RAM coś jak w „cache”. Obecnie Rosetta 2 stara się tłumaczyć kod już podczas instalacji programu, czy przenoszenia danych z innego Maca przy pomocy Asystenta migracji i zapisać go na dysk. Jednak jeżeli ten proces nie będzie możliwy, np. z powodu niestandardowego systemu instalacji aplikacji, to aplikacja intelowa, będzie tłumaczona przy uruchomieniu i w trakcie pracy. Apple podaje, że wtedy przetłumaczony kod też ma być zapisany na dysku, ale pierwsze uruchomienie może trwać wyjątkowo długo, nawet 20 sekund. Kolejne powinny być już znacznie szybsze, zbliżone do uruchamiania natywnych aplikacji.

Podsumowując: nawet z aplikacji niedostosowanych do Apple Silicon, da się na pierwszych komputerach z własnymi procesorami Apple pracować wygodnie, a czasem nawet wydajniej niż na „oryginalnych” Intelach.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.