^
Rosetta 2 Apple Silicon macOS 11

M1 w emulacji szybszy od MacBook Pro 16!

Jaromir Kopp

16 listopada 2020

Potwierdza się. Pierwsze testy M1 w MacBooku Air, pokazują, że nawet w trybie emulacji Intela, jest on nadal bardzo szybki. Dorównuje, a nawet przegania i7 z MacBooka Pro 16”! Dokładnie tak jak to przewidziałem kilka miesięcy temu.

M1 jako VirtualApple w trybie emulacji

W testach GeekBench 5 pojawiły się pierwsze wyniki M1 pracującego w trybie emulacji Intela. Zgłasza się on jako „VirtualApple @ 2.40 GHz, 1 processor, 8 cores, GenuineIntel Family 6, Model 44, Stepping 0”.

M1 „VirtualApple” osiągnął wydajność na jednym rdzeniu, której trudno sprostać wielu prawdziwym procesorom Intela (1313), a w teście wielordzeniowym bardzo przyzwoite, lesze niż 6-rdzeniowy i7 z MacBooka Pro 16” 5888 punktów. 

GeekBench M1 Virtual z MacBook Air kontra i7 z MacBook Pro 16

Tak dobry wynik nie jest dla mnie zaskoczeniem. Już kilka miesięcy temu napisałem art. „Pierwsze testy Apple Silicon Developer Transition Kit. Jest dobrze”. Wtedy mieliśmy tylko testy DTK, które bazują na A12Z.

Przeglądając wysyp testów DTK, które pojawiły się w ciągu kilku dni, bo Apple zdjęło embargo, widać, że w ostatniej wersji (finalnej) Apple zmienił coś w Rosetta 2. Zaczęła się ona zgłaszać jako 8 rdzeniowy procesor Intela. We wcześniejszych wersjach macOS, pokazywała 4 rdzenie (dla A12Z, który jak M1 ma 4 + 4 rdzenie). Przyrost wydajności M1 względem A12Z (w trybie emulacji) jest zgodny z oczekiwaniami, czyli na poziomie 40-50%.

Warto pamiętać, że Rosetta 2 podobnie jak późniejsze wersje jej poprzedniczki, przyśpiesza swoją pracę, „zapamiętując” przetłumaczony kod. 15 lat temu był on przechowywany w pamięci RAM coś jak w „cache”. Obecnie Rosetta 2 stara się tłumaczyć kod już podczas instalacji programu, czy przenoszenia danych z innego Maca przy pomocy Asystenta migracji i zapisać go na dysk. Jednak jeżeli ten proces nie będzie możliwy, np. z powodu niestandardowego systemu instalacji aplikacji, to aplikacja intelowa, będzie tłumaczona przy uruchomieniu i w trakcie pracy. Apple podaje, że wtedy przetłumaczony kod też ma być zapisany na dysku, ale pierwsze uruchomienie może trwać wyjątkowo długo, nawet 20 sekund. Kolejne powinny być już znacznie szybsze, zbliżone do uruchamiania natywnych aplikacji.

Podsumowując: nawet z aplikacji niedostosowanych do Apple Silicon, da się na pierwszych komputerach z własnymi procesorami Apple pracować wygodnie, a czasem nawet wydajniej niż na „oryginalnych” Intelach.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. mm

  Totalny odlot.
  Zastanawiam się jakim cudem Apple zapewni odpowiednią podaż nowych komputerów, przede wszystkim MacBook-a Air, w ciągu nadchodzących miesięcy.

  Odpowiedz
 2. Michał

  Zastanawiam się czy w przypadku aplikacji uniwersalnych będzie możliwość uruchomienia takiej w trybie emulacji? Chociażby taki Paralles może by uruchomił windowsa jeśli byłby odpalony przez Rosette 2?

  Odpowiedz
  • Irritating Enlightener

   W menu kontekstowym jest opcja „Run with Rosetta”, gdzieś to było pokazywane. Ale na programy typu Parallels bym nie liczył, wirtualizacja wymaga dodatkowych sterowników działających w trybie jądra, a tego Rosetta emulować nie potrafi.

   Odpowiedz
   • Jaromir Kopp

    A widziałeś jak podczas WWDC pokazywali Linuxa pod Parallels? Nikt nie chce opdalać Parallelsa pod Rosetą, bo to oficjalnie niemożliwe, ale Pod paralellsem Windows dla ARM i to on ma emulować Intela
    Kwestia wydajności oczywiście pozostaje, bo M$ nie ma takiej tychnologii emulacji, ale zawsze to coś.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *