^
Ikona z nutką Muzyka

Jestem muzykiem, czy mogę kupić Maca z Apple Silicon M1? Co z macOS 11 Big Sur?

Jaromir Kopp

16 listopada 2020

Mało jest użytkowników, którzy z taką niepewnością patrzą na nowe systemy operacyjne, jak muzycy, producenci muzyczni i realizatorzy dźwięku. W świecie audio zazwyczaj mówi się, że należy poczekać pół roku z aktualizacją systemu i dać szansę producentom sprzętu i aplikacji, aby nadrobili zaległości. Tym razem jest trochę lepiej.

Które aplikacje muzyczne i firmy są już gotowe na nowości?

W tym kilka znanych firm zdążyła z aktualizacją swoich narzędzi. Oto (za Music Radar) informacje prost od nich.

Steinberg

Gotowy na macOS 11, należy wstrzymać się z M1. 

Apple nie tylko wprowadziło nowy system operacyjny, ale także nową platformę sprzętową Apple Silicon. Chociaż wiele z naszych produktów jest kompatybilnych z macOS Big Sur na systemach z procesorami Intel, należy pamiętać, że nie możemy na razie zalecać korzystania z systemów Apple Silicon, dopóki nie zakończymy naszych testów lub nie udostępnimy aktualizacji w celu zapewnienia kompatybilności naszego oprogramowania i sprzętu. Proszę pamiętać, że inne programy, których zamierzają Państwo używać (np. wtyczki), muszą być oficjalnie kompatybilne również z MacOS Big Sur!

Native Instruments

Chociaż niektóre produkty z NI są gotowe na Big Sur, większość z nich jeszcze nie jest. 

Obecnie prowadzimy systematyczne testy z wersją wydania macOS 11 (Big Sur), aby jak najszybciej zaoferować pełną kompatybilność naszych produktów soft- i hardware’owych.

Universal Audio

Ogólnie, oprogramowanie nie jest gotowe ani na macOS 11, ani na M1. Firma radzi zablokować automatyczną aktualizację macOS. 

Spectrasonics

Tu mamy znacznie lepsze wiadomości. 

Wszystkie cztery wirtualne instrumenty Spectrasonics (Omnisphere 2, Trilian, Keyscape i Stylus RMX) są teraz kompatybilne i oficjalnie obsługiwane przez macOS 11 Big Sur! Jeśli posiadasz instrumenty Spectrasonics, możesz teraz zainstalować i zaktualizować je do najnowszej dostępnej wersji, aby używać ich na macOS 11 Big Sur.

Co do Apple SIlicon również mamy dość dobre wieści:

Obecne wersje wszystkich czterech instrumentów Spectrasonics wydają się działać w ramach Rosetta 2 DAWs. Trwają prace nad opracowaniem natywnym dla Apple SIlicon dla Omnisphere, Keyscape, Trilian i Stylus RMX. Spodziewamy się, że na początku 2021 roku wydamy te natywne wersje na „ARM” jako bezpłatną aktualizację.

Slate Digital

Niestety ta firma nadal ma spore problemy z kompatybilnością. 

Obecnie zdajemy sobie sprawę z pewnych krytycznych problemów z wykorzystaniem produktów Slate Digital/All Access Pass w systemie macOS 11 Big Sur. Prosimy o cierpliwość […] i czekanie z aktualizacją systemu do momentu ogłoszenia oficjalnego wsparcia technicznego dla systemu macOS Big Sur. Jeśli już zaktualizowałeś swój system do wersji macOS Big Sur, prosimy o powrót do oficjalnie wspieranego systemu operacyjnego.

Reason Studios

Narzędzia Reason Studios w wersji od 11.3.4 są zgodne z macOS 11, ale nie wszystkie 

Niestety Reason Studios przestrzega przez M1, ale jednocześnie zapewnia, że w przyszłości wyda zgodne z Apple Silicon wersje.

Plugin Alliance

Z przyjemnością informujemy, że wszystkie nasze produkty są kompatybilne z najnowszą aktualizacją MacOS Big Sur 11.0.1.

Na M1 Chip, nie jesteśmy jeszcze na to gotowi, ale obecnie ciężko pracujemy nad zakwalifikowaniem tego również.

Przez „normalnego” użytkownika, takie proporcje „przygotowanych i nie” firm mogą być uznane za kiepskie, jednak osoby z branży muzycznej są raczej pozytywnie zaskoczone.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. mm

    Jedna sprawa to oprogramowanie, ale jest jeszcze kwestia sprzętu – zarówno sterowników jak i samego kontrolera Thunderbolt. Wprawdzie Apple jest współtwórcą Thunderbolt-a, ale do tej pory korzystali z kontrolerów Intel-a. Przy takim debiucie mogą pojawić się (tymczasowe) problemy.
    Chodzi nie tylko o zgodność z samymi interfejsami audio Thunderbolt albo USB. Mój Focusrite jest podłączony do docka TB z wbudowaną sieciówką 10Gb, do tego switch USB z myszą/klawiaturą i czasem dysk USB albo jakiś drobiazg. Niektórzy do docka podpinają też np. zewnętrzny monitor albo SSD NVME. W takich scenariuszach ten sprzęt powinien być testowany, a przecież większość recenzentów to specjaliści od wideo (nie ma wątpliwości, że będzie wysyp testów FCP), albo od Facebooka i kawy ze Starbucks-a.