^
MacBook Air z M1

0

Pierwsze testy MacBook Air z M1, jest lepiej, niż się spodziewano!

Jaromir Kopp

12 listopada 2020

Nie trzeba było długo czekać, aż do sieci przeciekną pierwsze testy komputerów z Apple Silicon. Wyniki są lepsze, niż się tego spodziewaliśmy, choć na informacje co do wydajności podawane przez Apple nie ma to wpływu, a jedyne je uwiarygadnia.

MacBook Air M1 szybszy od MacBooka Pro 16 w dowolnej konfiguracji

Od razu zaznaczam, że zdaję sobie sprawę z tego, że M1 w Air bez wentylatora może ulegać „thermal throttlingowi”. Nawet 15 watów energii trzeba jakoś odprowadzić lub zmniejszyć wydajność, aby się nie przegrzał. Tak się dzieje w każdym iPhone, czy iPadzie, a znacznie częściej w komputerach z Intelem. Jednak nawet krótkotrwała megamoc, ma ogromny wpływ na typowe użytkowanie i respnsywność systemu.

Okazało się, że M1 jest taktowany szybciej niż wynikało to z informacji CPU Monkey. Nie 3,1 GHz a 3,2. Jednak pozostałe informacje podawane przez GeekBench, a dotyczące np. pamięci podręcznej są inne niż oficjalne. Jednak do tego już przywykliśmy i nie ma co z tego powodu podważać oficjalnych informacji. Jednak najważniejsza jest sama wydajność.

M1 w MacBook Air

 • 1687 dla jednego rdzenia
 • 7433 dla wszystkich

Testy wykonano za pomocą Geekbench 5.3.0 Tryout dla macOS AArch64 (ARM), czyli natywnie.

W wydajności na jednym rdzeniu M1 nie ma sobie równych wśród procesorów stosowanych w Macach. Jest szybszy od najlepszego wyniku pozostałych „intelowych” przynajmniej od 20-25%. Jednak w normalnej pracy w macOS to wydajność wszystkich rdzeni jest ważna. Pomimo że M1 ma tylko 4 rdzenie wydajne wspierane 4 „oszczędnymi” to śmiało rywalizuje nawet z Xeonem W-3223 z Mac Pro (8 wydajnych rdzeni) lekko mu ulegając (7989).

Jednak MacBook Air przegania dowolnego MacBooka Pro 16” i to o minimum 8%. Od mojego obecnego (podstawowa konfiguracja), jest szybszy o 25%.

Jeżeli chcecie zestawić własne porównania, to GeekBanch Wam to ułatwi. 

Pamiętajcie, że „thermal throttling” dokucza procesorom mobilnym Intela znacznie bardziej niż nawet nieposiadającemu wentylatora Air.

Nadal tajemnicą pozostaje, czy Mac mini i MacBook Pro z M1 i wentylatorem zyskają na wydajności tylko długotrwałej, czy, Apple zdecydowało się na ciut większe taktowanie procesorów w nich.

Jeszcze jedno

Apple podczas prezentacji wiele razy podkreślał o ile, szybsze jest działanie ML (nauczania maszynowego) na komputerach z Apple SIlicon. To są ogromne różnice rzędu 8-15 razy (800% – 1500%). Na razie z racji niewydolność poprzednich procesorów (intela), ML nie było zbyt chętnie używane przez deweloperów. Jednak teraz to się powinno radykalnie zmienić. Pole do popisu dla algorytmów opartych o sieci neuronowe i sprawdzanie wzorców oraz nauczanie maszynowe jest ogromne. W tej dziedzinie żaden procesor „konkurencji” przez kilka lat nie dogoni Apple Silicon.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (11)
L

11 komentarzy

 1. mm

  Unikalna sprzętowa kompresja pozwoli w 16GB Apple Silicon zmieścić ponad 100GB tekstur w OctaneX:
  https://twitter.com/JulesUrbach/status/1326767822450679814?s=20

  przy czym dostęp do nich dla silnika renderującego będzie natychmiastowy dzięki zunifikowanej architekturze pamięci.

 2. Adam Konopka

  Te testy to bzdury są, puszczenie cięższej operacji udławi ten procek… i zaklinanie rzeczywistości nie pomorze….

  • Jaromir Kopp

   Oj się praktyk odezwał
   Oktane kojarzysz? Deweloperzy sikają z radości jak im M1 zapierdzeila!

  • To ja

   Pomorze piszemy dużą literą.

 3. Fotograf

  Ktoś widział na yt jakieś testy?

 4. harnaś

  O której wersji Air jest tu mowa?

  • mm

   Nie może tego powiedzieć, co jest zrozumiałe, bo oficjalnie te komputery dopiero są szykowane do wysyłki.

   • Harnaś

    Tak myślałem, dzięki za odpowiedź.