^
LiDAR w podczerwieni

Jak działa LiDAR i Face ID w iPhone 12, film w podczerwieni

Jaromir Kopp

10 listopada 2020

Na kanale producenta kamer do monitoringu Dahua Technology, pojawił się bardzo interesujący film, w którym możemy zobaczyć, jak działa skaner 3D LiDAR „oczami” kamery infrared.

Tysiące kropek, ale Face ID wydaje się świecić gęściej

Przy okazji na filmie widzimy też pracę Face ID. Widać jak gęsta jest siatka kropek emitowanych przez Face ID i dlaczego tak trudno go oszukać.

LiDAR wyróżnia bardziej regularny, ale zmieniający się wzór oraz mocniejsza emisja. Kropki, z których czas powrotu światła odbitego, jest przeliczany na odległość, są większe. Na innych filmach widzimy, jak system zamienia dane „z kropek” na bardzo precyzyjną mapę 3D otoczenia. LiDAR również gra ogromną rolę podczas ustawiania ostrości przy robieniu zdjęć, zwłaszcza przy słabym oświetleniu.

Jeszcze musimy poczekać, na wysyp aplikacji korzystających z LiDAR-a, ale pierwsze z nich już się pojawiają i są bardzo obiecujące.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Dawid

    Atakuje nas światło podczerwone :C