^
Apple Silicon logo Apple dev

Liczysz na YouTube i Facebooka w Macach z Apple Silicon? Przeliczysz się

Jaromir Kopp

10 listopada 2020

Spokojnie, chodzi o aplikacje znane z iOS i iPadOS. Usługi realizowane przez Safari i inne przeglądarki będą działać. Przypominam, że w App Store na komputerach z Apple Silicon pojawią się uznane za „zgodne” aplikacje iPhone’ów i iPadów i to bez ingerencji dewelopera. O ile tego nie zabroni.

Kto nie chce swoich aplikacji na Mac?

Jak informuje iMore https://www.imore.com/major-developers-opt-out-mac-app-store-ahead-apple-silicon-launch, cześć z wielkich graczy na rynku cyfrowym, zdecydowała się skorzystać z prawa do wycofania aplikacji iOS-owych z App Store dla Mac z ARM.

Na MacBooku z Apple Silicon nie zainstalujesz aplikacji Google’a ani Facebooka, Instagramu, WhatsAppa, czy Messengera. Jednak wiele wskazuje na to, że inne podejście ma Netflix. Jego aplikacja „iPhone’owa”, tak jak HBO Max ma być dostępna w App Store dla Apple Silicon.

Jak używać aplikacji z iOS na Mac?

To dobre pytanie. Apple zaznacza, że tylko „uznane za zgodne” aplikacje będą automatycznie dostępne w Mac App Store (dla Apple Silicon). Te aplikacje musi się dać obsługiwać za pomocą myszy, albo lepiej gładzika. W przypadku gier można posiłkować się kontrolerem, który jest coraz częściej obsługiwany iOS i iPadOS.

Przypominam, że więcej dowiemy się dziś wieczorem. Zapraszam na naszą stronę, gdzie na bieżąco będę komentował nowości z konferencji w tradycyjnie subiektywny sposób. Jednak teraz mam do Was pytanie:

Z jakich aplikacji pochodzących z iOS i iPadOS ucieszylibyście się na Mac z Apple Silicon najbardziej?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Kuba320

  Trochę dziwne, że Google nie chce aplikacji YouTube na macOS z Apple Silicon. Przecież w Safari można włączyć adblocka, a w aplikacji nie ma takiej możliwości.

  • Jaromir Kopp

   Słusznie… no ale Gugel już nie raz zmieniał zdanie. Może się nauczą

 2. Fudos

  To by była dobra sprawa mieć otwartą taką małą aplikacje Facebook’a z szybkim dostępem do treści po jednej stronie ekranu, zamiast takiej zamulonej, pamięciożernej strony w przeglądarce internetowej. Strona Facebook’a strasznie działa w przeglądarce i z tego co wiem to nie jest tylko mój problem.

  • xd

   Nie wiem z jakiego komputera korzystasz ale mój 5 letni laptop bez najmniejszego problemu działa z facebookiem, z resztą co miałby nie działać jak to tylko strona