Kategorie Aktualności

Microsoft Excel zgodny z Apple Silicon

Mamy pierwszą, choć na razie w fazie bety, „dużą” aplikację oficjalnie zgodną z nadchodzącymi komputerami Apple SIlicon. Microsoft Excel, a przynajmniej jego jeden składników, został dostosowany do Apple Silicon.

SQL Open Data Connectivity (ODBC) ze wsparciem dla Apple Silicon

Na blogu dla członków programu Office Insider, pojawiła się informacja o nowej wersji slow bety Excela dla Mac. Jedną z ważniejszych informacji jest „Obsługa SQL ODBC dla Apple ARM”.

Wbudowany interfejs połączenia danych ODBC serwera SQL będzie teraz obsługiwał nowe urządzenia Apple Silicon, jak również protokół komunikacyjny TLS v1.2. Funkcja ta zapewnia wsparcie dla połączeń danych ODBC serwera SQL do poprawnego działania na nowych urządzeniach z procesorami Apple Silicon, jak również wsparcie dla serwerów SQL, które wymagają bezpiecznych połączeń za pomocą protokołu TLS v1.2.

Wygląda na to, że wersja „intelowa” ODBC Microsoftu sprawiała problemy na Macach z Apple SIlicon, dlatego została jako pierwsza dostosowana do pracy na nowych procesorach (z zachowaniem zgodności z Intelem oczywiście).

Dwadzieścia dwa lata temu, to Jobs zabiegał u Gatesa o wsparcie i kontynuację wydawania Office dla Mac. Było to głównym punktem umowy o zaprzestaniu sporów sądowych dotyczących praw do „okien”, które wg Jobsa i Apple, Microsoft „ukradł” z Mac. Teraz raczej bez ponaglania Microsoft dba o to, aby ich produkty działały poprawnie na nowych komputerach Apple już od ich premiery lub niedługo po niej.

Na razie nie wiemy jak szybko cały Office zostanie dostosowany do Apple SIlicon, jednak nawet w trybie emulacji żaden z użytkowników nie powinien narzekać na wydajność na nowych Macach i oczywiście można liczyć na szybką adaptację całego pakietu.

Z drugiej strony konieczność dostosowania dla Apple SIlicon rozszerzeń odpowiedzialnych za niektóre usługi, nie jest dobrą wiadomości. Być może ODBC zostało napisane po bałaganiarsku, co utrudniło jego poprawne automatyczne „tłumaczenie” na kod ARM, ale takich elementów w wielu aplikacjach może być sporo. Przy przejściu z PowerPC na Intela, też się zdarzały, na szczęście rzadko takie „kwiatki”.

Ciekawe jak tam radzi sobie Adobe, które nie tak dawno miało spore problemy z przejściem na 64-bitową architekturę?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.