^
Microsoft Office insider

Microsoft Excel zgodny z Apple Silicon

Jaromir Kopp

4 listopada 2020

Mamy pierwszą, choć na razie w fazie bety, „dużą” aplikację oficjalnie zgodną z nadchodzącymi komputerami Apple SIlicon. Microsoft Excel, a przynajmniej jego jeden składników, został dostosowany do Apple Silicon.

SQL Open Data Connectivity (ODBC) ze wsparciem dla Apple Silicon

Na blogu dla członków programu Office Insider, pojawiła się informacja o nowej wersji slow bety Excela dla Mac. Jedną z ważniejszych informacji jest „Obsługa SQL ODBC dla Apple ARM”.

Wbudowany interfejs połączenia danych ODBC serwera SQL będzie teraz obsługiwał nowe urządzenia Apple Silicon, jak również protokół komunikacyjny TLS v1.2. Funkcja ta zapewnia wsparcie dla połączeń danych ODBC serwera SQL do poprawnego działania na nowych urządzeniach z procesorami Apple Silicon, jak również wsparcie dla serwerów SQL, które wymagają bezpiecznych połączeń za pomocą protokołu TLS v1.2.

Wygląda na to, że wersja „intelowa” ODBC Microsoftu sprawiała problemy na Macach z Apple SIlicon, dlatego została jako pierwsza dostosowana do pracy na nowych procesorach (z zachowaniem zgodności z Intelem oczywiście).

Dwadzieścia dwa lata temu, to Jobs zabiegał u Gatesa o wsparcie i kontynuację wydawania Office dla Mac. Było to głównym punktem umowy o zaprzestaniu sporów sądowych dotyczących praw do „okien”, które wg Jobsa i Apple, Microsoft „ukradł” z Mac. Teraz raczej bez ponaglania Microsoft dba o to, aby ich produkty działały poprawnie na nowych komputerach Apple już od ich premiery lub niedługo po niej.

Na razie nie wiemy jak szybko cały Office zostanie dostosowany do Apple SIlicon, jednak nawet w trybie emulacji żaden z użytkowników nie powinien narzekać na wydajność na nowych Macach i oczywiście można liczyć na szybką adaptację całego pakietu.

Z drugiej strony konieczność dostosowania dla Apple SIlicon rozszerzeń odpowiedzialnych za niektóre usługi, nie jest dobrą wiadomości. Być może ODBC zostało napisane po bałaganiarsku, co utrudniło jego poprawne automatyczne „tłumaczenie” na kod ARM, ale takich elementów w wielu aplikacjach może być sporo. Przy przejściu z PowerPC na Intela, też się zdarzały, na szczęście rzadko takie „kwiatki”.

Ciekawe jak tam radzi sobie Adobe, które nie tak dawno miało spore problemy z przejściem na 64-bitową architekturę?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy