^
MacBook Pro 16 Touch bar

Apple Silicon zadebiutuje w MacBookach, ale w których?

Jaromir Kopp

3 listopada 2020

Jak mogliście zauważyć, obstawiam, że debiut Apple Silicon nastąpi w MacBookach Pro 13-14” i ewentualnie w reinkarnacji MacBooka 12”. Jednak poważne źródła sugerują, że Apple może zagrać va banque.

Pożegnanie z Intelem po 15 latach.

Krótko przypomnę. Pierwsze komputery Mac, a raczej Macintosh od 1984 roku były oparte na procesorach Motoroli M68. W 1994 pojawił się Power Mac 6100, pierwszy z procesorem PowerPC od IBM i Motoroli, który zastąpił kończącą żywot linię M68. W czerwcu 2005 roku Jobs ogłosił przejście na procesory Intela, a pierwsze Maki z Intelem pojawiły się w styczniu 2006. Były to MacBooki Pro, które zastąpiły linię PowerBooków. IBM niestety nie był w stanie zrobić energetycznie oszczędnej wersji PowerPC G5.

Po 15 latach Apple uniezależnia się od obcych producentów procesorów również w komputerach i przechodzi na własne konstrukcje które, choć na bazie ultrapopularnego ARM są wyjątkowo rozbudowane w samodzielnie opracowane przez Apple jednostki, jak Neural Engine, rdzenie macierzowe, czy własne GPU.

Dwa, czy trzy nowe MacBooki z Apple Silicon?

Ostatnia publikacja Bloomberga wprawiła mnie ze znaczną konsternację. Wcześniej większość źródeł podawała, że Apple Silicon zadebiutuje w MacBookach Pro 13-14” i ewentualnie MacBooku Air, choć osobiście stawiam na coś bardziej zbliżonego do MB 12”. Jednak Bloomberg podaje również MacBooka Pro 16 jako kandydata na debiut Apple Silicon.

Przywykliśmy, że MacBooki Pro „większe” poza rozmiarem imponują dodatkowymi możliwościami graficznymi, a to za sprawą dodatkowego „dyskretnego” układu GPU. Jednak Apple od czerwca wpaja deweloperom, że Apple Silicon radzi sobie dobrze z własnymi wbudowanymi rdzeniami GPU. To może być prawdą, ale znów pogłoski o tylko jednym procesorze Apple dedykowanym do komputerów w tym roku, trochę zawęża pole do popisu. Wątpię, aby Apple pozwolił na zastosowanie tego samego procesora w MacBookach Pro „małych” i „dużych”.

Inne przecieki sugerują, że nowy MacBook Pro 16 będzie jednak wyposażony w procesor Intela. Pisałem o tym w art. Nowy „MacBook Pro 16″ w tym roku? Boot Camp donosicielem”. Jeszcze wcześniej mówiono, że Apple zaprezentuje nowe modele oparte na Intelu i Apple Silicon w tej samej obudowie „do wyboru”.

Osobiście bardzo bym się ucieszył, gdyby Apple podobnie jak Intel pod jedną nazwą rodziny procesorów oferował kilka jego wersji. To mogłoby uprawdopodobnić pojawienie się „flagowego” MacBooka Pro 16 już za tydzień. Przecież warto zrobić mocne wrażenie od samego początku! Przypomnę, że 15 lat temu Intel też zadebiutował najpierw w modelach „pro”.

Jedno jest pewnie. Ofensywa Apple Silicon dopiero się rozpocznie, a komputery z Intelem jeszcze mają się pojawiać na rynku przez nawet dwa lata.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy