^
Wyniki finansowe Apple za świąteczny kwartał

Wyniki finansowe Apple: kolejny rekord, akcjonariusze rozczarowani

Jaromir Kopp

30 października 2020

Apple kolejny raz przebiło oczekiwania analityków i poprawiło wynik z zeszłego roku co do obrotów. Również rok finansowy Apple kończący się we wrześniu okazał się znacznie lepszy. To jednak nie wystarczyło, aby zadowolić akcjonariuszy. Notowania po ogłoszeniu wyników straciły większość wzrostu uzyskanego podczas normalnych godzin pracy giełdy.

Maki z kolejnym rekordem sprzedaży

Wyniki finansowe Apple 9:2020

Komputery, które przez wielu „znawców”, są odsyłane do lamusa, i które Apple chętnie zastąpiłby iPadami nie chcą odejść. Kolejny kwartał z rzędu biją rekordy sprzedaży. Ludzie w ciężkim okresie pandemii pokochali Maki i na razie nic się nie zmienia. Sprzedaż w dziale komputerów wzrosła z niemal 7 miliardów do ponad 9 miliardów dolarów. Ten wzrost zaskoczył nawet optymistów.

W zasadzie tylko co było oczywiste z powodu przesunięcia premiery iPhone’ów na jesień, iPhone’y przyniosły mniejszy przychód, choć nie tak drastycznie dzięki nowemu SE. iPady i „nosidła” oraz akcesoria poradziły sobie bardzo dobrze. Oczywiście usługi również poszybowały. Pozwoliło to na zrekompensowanie „strat” związanych z brakiem nowych iPhone’ów. Warto wspomnieć, że rok temu część zysków z iPhone’ów nie załapała się do ostatniego kwartału roku finansowego Apple kończącego się we wrześniu.

Wyniki finansowe Apple 9:2020 z podziałem na produkty i regiony

Europa na czele

Sprzedaż Apple w Chinach znacznie zmalała. Spadki sięgają nawet 30%, jednak duże wzrosty sprzedaży w Europie i dość symboliczne w Amerykach zrekompensowały te spadki. Widać, że Apple w Europie znacznie zyskuje na popularności.

Więcej informacji: Apple Reports Fourth Quarter Results

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Macminik

    Czekam teraz aż znowu się jakiś mędrzec wypuści i powie, „jaki ostatni kwartał. Rok nie kończy się we wrześniu. Autor nie zna kalendarza…”.

    • Jaromir Kopp

      No też zacieram rączki i czekam