^
Apple-silicon

Apple wspiera deweloperów w tworzeniu aplikacji na Apple Silicon

Jaromir Kopp

29 października 2020

Już tylko tygodnie dzielą nas od prezentacji pierwszych komputerów z procesorami Apple. Firmie bardzo zależy na udanym debiucie i stara się wspierać programistów w trudach adaptacji istniejących aplikacji do nowej architektury oraz przy tworzeniu nowych. Jedną z form wsparcia mają być konsultacje jeden-na-jednego.

Choć na solo z Apple!

Kilka dni temu deweloperzy zarejestrowani w programie Quick Start i wyposażeni w wypożyczone „atrapy” komputerów z Apple Silicon, w którego rolę wcielił się znany z iPadow Pro A12Z, zaczęli dostawać zaproszenia do udziału w konsultacjach. Konsultacje mają pomóc programistom w optymalizacji kodu dla uniwersalnych aplikacji przeznaczonych dla Maców z Apple Silicon i tych z Intelem. Dodatkowo konsultacje mają pomagać w przystosowaniu aplikacji z iPadów i iPhone’ów dla komputerów z procesorami Apple. Przypominam, że każdy program z iPhone’a lub iPada, który wg Apple będzie nadawał do pracy z Apple Silicon na macOS i który nie zostanie „zablokowany” przez dewelopera, będzie dostępny w Mac App Store dla Maców z procesorami Apple.

Chętni deweloperzy muszą się zgłosić do 1 listopada, same konsultacje jeden-na-jednego będą odbywać się w dniach 4-5 listopada. Przypomnę, że konferencja, na której nowe Maki będą zaprezentowane, a wraz z nimi macOS 11 Big Sur ma się odbyć 17 listopada.

W czerwcu po ogłoszeniu dwuletniego programu przejścia na własne procesory Apple zaoferował wypożyczenie wspomnianych wyżej DTK (Developer Transition Kit) za 500$. W tej kwocie znajduje się też wsparcie i dokumentacja, a teraz również te dodatkowe konsultacje.

Widać, że Apple bardzo chce, aby poza całkiem przyzwoitymi zdolnościami do uruchamiania aplikacji z kodem Intela, Apple Silicon mógł pokazać pełną moc dzięki programom uniwersalnym już przystosowanym do nowych procesorów. Zresztą nie ma się co dziwić.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *