^
5G

Sprawdzono o ile 5G w iPhone 12 zużywa więcej energii

Jaromir Kopp

22 października 2020

To oczywiste, że 5G z racji jednoczesnej obsługi większej ilości pasm i to przy zazwyczaj wyższych częstotliwościach jest bardziej energożerne. Pierwsze testy pokazują, z jakim dodatkowym ubytkiem baterii użytkownicy muszą się liczyć.

iPhone pracują krócej

Testy wykonane przez Toms Guide nie są zbyt optymistyczne.

Sprawdziliśmy iPhone’a 12 i iPhone’a 12 Pro za pomocą naszego testy baterii, ale wyniki nie przynoszą najlepszych wiadomości. W porównaniu z konkurencją na Androida nowe telefony Apple są o krok za tymi urządzeniami na naszej liście najlepszych żywotności baterii telefonów, zwłaszcza w sieciach 5G.

Jednak różnice przedstawione na testach nie są tak dramatyczne, jak cytowany komunikat i należy pamiętać, że w szranki stanęły „średnie” modele iPhone’ów. Porównywalne z konkurencją wyniki zobaczymy, gdy do klientów trafią iPhone’y 12 Pro Max.

  • iPhone 12 (5G/4G) 8:25/10:23
  • iPhone 12 Pro (5G/4G) 9:06/11:24
  • iPhone 11 (4G) 11:16
  • iPhone 11 Pro (4G) 10:24
  • Galaxy S20 5G (60Hz) 9:31

Jak widać, znacznie lepiej wypada obecny model Pro niż „podstawowy”. Jest to odwrotna sytuacja niż rok temu z iPhone’ami 11. Używanie 5G średnio zwiększa zużycie o około 20%. Toms Guide testował iPhone’y w sieci AT&T, a test polegał na otwieraniu nowych stron WWW co 30 sekund. Niestety nie wiem, z jakiej technologii 5G (w jakim paśmie) korzysta AT&T w lokalizacji, gdzie przeprowadzono próbę, a może mieć to duży wpływ na światową miarodajność testu, zwłaszcza że tylko w USA jest używane pasmo milimetrowe 5G w iPhone’ach 12.

Pozytywny wniosek z tego badania jest taki, że choć iPhone’y 12 mają mniejsze baterie niż poprzednicy, to w 4G modele Pro pracują dłużej.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.