^
Xbox ikona aplikacji w App Store

Microsoft uruchamia strumieniowe przesyłanie gier Xbox One na iPhone’a

Jaromir Kopp

20 października 2020

Najnowsza aktualizacja aplikacji Xbox pozwala na długo wyczekiwane strumieniowanie gier z konsoli Xbox One. Funkcja „zdalnego grania” została zapowiedziana we wrześniu. Teraz już można z niej korzystać na iPhone’ie i iPadzie.

Zagrasz na swojej konsoli zdalnie.

Nowości nie należy mylić z xCloud, czyli usługą gier w chmurze firmy Microsoft. Nowa usługa strumieniowania i zdalnej gry wymaga konsoli (hosta), z której gry są przesyłane strumieniowo do kompatybilnych modeli iPhone’a i iPada. Podobnie jak w przypadku rozwiązania do strumieniowania z Playstation 4 firmy Sony, nowa funkcja aplikacji Microsoftu i konsoli Xbox umożliwia bezpośrednie połączenie z Xbox One, a nie z chmurą.

Jak informuje Apple Insider, strumieniowanie może odbywać się w sieci lokalnej przez Wi-Fi lub z dala od konsoli za pomocą sieci komórkowej o odpowiedniej jakości połączenia. Konsola może być wybudzona (uruchomiona) zdalnie bez efektów dźwiękowych, czyli nie obudzimy domowników, jeżeli zachce nam się pograć w nocy za pomocą iPada czy iPhone’a z naszej sypialni.

Co ze strumieniowaniem z chmury?

Apple ostatnio złagodził restrykcje. Każda gra jednak musi mieć swój odpowiednik opublikowany w App Store, który osobno przechodzi weryfikację. Dopuszczalna jest aplikacja-katalog, która przekieruje do odpowiednich aplikacji-gier.

Alternatywą dla tego dość złożonego podejścia, jest strumieniowanie za pomocą stron web. W tym przypadku Apple dopuszcza jedną aplikację z web-kontrolerem. Na takie rozwiązanie zdecydował się m.in. Amazon.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.