Z popularnymi roletami i napędami rolet Somfy jest pewien spory problem. Firma jakoś nie potrafi poradzić sobie z dodaniem HomeKit do swojego systemu, choć od kilku lat „są zapowiedzi”. Na szczęście jest kilka sposobów na ten problem. Jeden poznałem wczoraj.
Ten system dwukierunkowej komunikacji radiowej w paśmie 868 MHz jest używany również przez markę Velux. Jednak ona w przeciwieństwie do Somfy już dawno poradziła sobie z certyfikacją HomeKit. Bramka Velux active obsługuje okna i napędy okienne Velux, ale również ich rolety. I tu na scenę wkracza zgodność z io.
Dzięki śledztwu i praktycznym testom Sylwestra Łosia (aplikacja ArtStudio Pro), który już opisywał na łamach Mój Mac swoje doświadczenia z bramami Hormann w HomeKit, dowiedziałem się jak używać Velux active jako bramki HomeKit dla rolet Somfy io.
Uwaga: sposób dział wyłącznie z roletami w standardzie io, jednokierunkowy stary RTS nie jest wspierany.
Jeżeli mamy jakiś sterownik Somfy np. Tahoma lub Connexoon, to w aplikacji je obsługującej uruchamiamy funkcję „Wyślij klucz io”. W mostku Velux active wciskamy spinaczem ukryty w dziurce przycisk oznaczony ikoną kluczyka. Dioda urządzenia zaczyna powoli migać. Po sparowaniu zamiga jeszcze kilka razy szybko i gaśnie.
Po chwili restartujemy urządzenie. Jeżeli jest dodane do HomeKit powinniśmy zobaczyć wszystkie sparowane z Tahomą lub Connexoonem rolety. Uwaga: czasem zabieg trzeba kilka razy powtórzyć, zanim się powiedzie.
Jeżeli nie chcemy używać aplikacji do Tahomy lub Connexoona i będziemy sterować tylko za pomocą HomeKit, to możemy Tahomę lub Connexoon wyłączyć. Nie będą już potrzebne. Bramka Velux active będzie się komunikować z roletami i napędami bezpośrednio.
Drugim sposobem, który Sylwester przetestował jest dodawanie rolet Somfy za pomocą aplikacji Velux. Należy wejść w aplikacji w funkcję wyszukiwania urządzeń, wybrać Other remotes i dalej KLI 110 następnie wcisnąć „Prog” na przycisku Somfy Smoove Origin io. Tu też czasem zabieg trzeba potarzać do skutku. Wyszukane urządzenie pojawi się w HomeKit zaraz po sparowaniu.
Zestaw startowy z bramką Velux active można kupić w cenie nieprzekraczającej 1000 zł. Jeżeli mamy też zamiar „zmotoryzować” okna dachowe, to taki zakup może być całkiem opłacalny. Część z Was może już posiadać takie zestawy, bo ma okna Velux. Zresztą przy większej ilości rolet też takie „semi certyfikowane” rozwiązanie może być lepsze od kombinacji z HomeBridge.
Dlaczego semi? Dlatego, że Apple nakazuje certyfikować każde urządzenie działające z HomeKit za pomocą bramki. W tym przypadku, rolety Somfy nie były certyfikowane z bramką Velux, więc oficjalnie nie powinny być obsługiwane. W aplikacji Dom zgłaszają się jako produkt Velux. Podobne „błędy” przytrafiały się i innym producentom np. Nanoleaf. Ich stara bramka pozwala na sparowanie i podpięcie do HomeKit smart-żarówek Osram, co udało się zrobić przez przypadek mojemu Tacie, a potem razem potwierdziliśmy to z kolejnymi żarówkami.
Być może niebawem Somfy spełni obietnice i nie trzeba będzie kombinować. Choć możliwość obsługi do 100 (w HomeKit) urządzeń jedną bramką Velux jest atrakcyjna.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.