^
Somfy Velux HomeKit

Velux active jako bramka HomeKit dla rolet Somfy io

Jaromir Kopp

12 października 2020

Z popularnymi roletami i napędami rolet Somfy jest pewien spory problem. Firma jakoś nie potrafi poradzić sobie z dodaniem HomeKit do swojego systemu, choć od kilku lat „są zapowiedzi”. Na szczęście jest kilka sposobów na ten problem. Jeden poznałem wczoraj.

Standard io-homecontrol nie tylko u Somfy

Ten system dwukierunkowej komunikacji radiowej w paśmie 868 MHz jest używany również przez markę Velux. Jednak ona w przeciwieństwie do Somfy już dawno poradziła sobie z certyfikacją HomeKit. Bramka Velux active obsługuje okna i napędy okienne Velux, ale również ich rolety. I tu na scenę wkracza zgodność z io.

Dzięki śledztwu i praktycznym testom Sylwestra Łosia (aplikacja ArtStudio Pro), który już opisywał na łamach Mój Mac swoje doświadczenia z bramami Hormann w HomeKit, dowiedziałem się jak używać Velux active jako bramki HomeKit dla rolet Somfy io.

Uwaga: sposób dział wyłącznie z roletami w standardzie io, jednokierunkowy stary RTS nie jest wspierany.

Dwa sposoby na podłączenie rolet Somfy do bramki HomeKit Velux active

Jeżeli mamy jakiś sterownik Somfy np. Tahoma lub Connexoon, to w aplikacji je obsługującej uruchamiamy funkcję „Wyślij klucz io”. W mostku Velux active wciskamy spinaczem ukryty w dziurce przycisk oznaczony ikoną kluczyka. Dioda urządzenia zaczyna powoli migać. Po sparowaniu zamiga jeszcze kilka razy szybko i gaśnie.

Velux active pairing key

Po chwili restartujemy urządzenie. Jeżeli jest dodane do HomeKit powinniśmy zobaczyć wszystkie sparowane z Tahomą lub Connexoonem rolety. Uwaga: czasem zabieg trzeba kilka razy powtórzyć, zanim się powiedzie.

Jeżeli nie chcemy używać aplikacji do Tahomy lub Connexoona i będziemy sterować tylko za pomocą HomeKit, to możemy Tahomę lub Connexoon wyłączyć. Nie będą już potrzebne. Bramka Velux active będzie się komunikować z roletami i napędami bezpośrednio.

Metoda bez Tahomy lub Connexoona

Drugim sposobem, który Sylwester przetestował jest dodawanie rolet Somfy za pomocą aplikacji Velux. Należy wejść w aplikacji w funkcję wyszukiwania urządzeń, wybrać Other remotes i dalej KLI 110 następnie wcisnąć „Prog” na przycisku Somfy Smoove Origin io. Tu też czasem zabieg trzeba potarzać do skutku. Wyszukane urządzenie pojawi się w HomeKit zaraz po sparowaniu.

Rolety Somfy bramka Velux i HomeKit

Zestaw startowy z bramką Velux active można kupić w cenie nieprzekraczającej 1000 zł. Jeżeli mamy też zamiar „zmotoryzować” okna dachowe, to taki zakup może być całkiem opłacalny. Część z Was może już posiadać takie zestawy, bo ma okna Velux. Zresztą przy większej ilości rolet też takie „semi certyfikowane” rozwiązanie może być lepsze od kombinacji z HomeBridge.

Dlaczego semi? Dlatego, że Apple nakazuje certyfikować każde urządzenie działające z HomeKit za pomocą bramki. W tym przypadku, rolety Somfy nie były certyfikowane z bramką Velux, więc oficjalnie nie powinny być obsługiwane. W aplikacji Dom zgłaszają się jako produkt Velux. Podobne „błędy” przytrafiały się i innym producentom np. Nanoleaf. Ich stara bramka pozwala na sparowanie i podpięcie do HomeKit smart-żarówek Osram, co udało się zrobić przez przypadek mojemu Tacie, a potem razem potwierdziliśmy to z kolejnymi żarówkami.

Być może niebawem Somfy spełni obietnice i nie trzeba będzie kombinować. Choć możliwość obsługi do 100 (w HomeKit) urządzeń jedną bramką Velux jest atrakcyjna.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. kruku89

  Czy z tą bramką można sterować roletami precyzyjnie, a nie tak jak z Legrand zamknij/otwórz?

  • Jaromir Kopp

   Pozwalają na otwieranie częściowo (procentowo) w HomeKit (Dom) i pokazują w jakim są „stanie” otwarcia.

   • Kruku89

    Rewelacja

 2. 1234

  Czyli można również sterować bramą garażowa z napędem io 🙂

 3. Tom

  Kurcze ja chyba jednak poczekam na Somfy bo Connexoona kupilem za niecale 200pln.