Z popularnymi roletami i napędami rolet Somfy jest pewien spory problem. Firma jakoś nie potrafi poradzić sobie z dodaniem HomeKit do swojego systemu, choć od kilku lat „są zapowiedzi”. Na szczęście jest kilka sposobów na ten problem. Jeden poznałem wczoraj.
Standard io-homecontrol nie tylko u Somfy
Ten system dwukierunkowej komunikacji radiowej w paśmie 868 MHz jest używany również przez markę Velux. Jednak ona w przeciwieństwie do Somfy już dawno poradziła sobie z certyfikacją HomeKit. Bramka Velux active obsługuje okna i napędy okienne Velux, ale również ich rolety. I tu na scenę wkracza zgodność z io.
Dzięki śledztwu i praktycznym testom Sylwestra Łosia (aplikacja ArtStudio Pro), który już opisywał na łamach Mój Mac swoje doświadczenia z bramami Hormann w HomeKit, dowiedziałem się jak używać Velux active jako bramki HomeKit dla rolet Somfy io.
Uwaga: sposób dział wyłącznie z roletami w standardzie io, jednokierunkowy stary RTS nie jest wspierany.
Dwa sposoby na podłączenie rolet Somfy do bramki HomeKit Velux active
Jeżeli mamy jakiś sterownik Somfy np. Tahoma lub Connexoon, to w aplikacji je obsługującej uruchamiamy funkcję „Wyślij klucz io”. W mostku Velux active wciskamy spinaczem ukryty w dziurce przycisk oznaczony ikoną kluczyka. Dioda urządzenia zaczyna powoli migać. Po sparowaniu zamiga jeszcze kilka razy szybko i gaśnie.
Po chwili restartujemy urządzenie. Jeżeli jest dodane do HomeKit powinniśmy zobaczyć wszystkie sparowane z Tahomą lub Connexoonem rolety. Uwaga: czasem zabieg trzeba kilka razy powtórzyć, zanim się powiedzie.
Jeżeli nie chcemy używać aplikacji do Tahomy lub Connexoona i będziemy sterować tylko za pomocą HomeKit, to możemy Tahomę lub Connexoon wyłączyć. Nie będą już potrzebne. Bramka Velux active będzie się komunikować z roletami i napędami bezpośrednio.
Metoda bez Tahomy lub Connexoona
Drugim sposobem, który Sylwester przetestował jest dodawanie rolet Somfy za pomocą aplikacji Velux. Należy wejść w aplikacji w funkcję wyszukiwania urządzeń, wybrać Other remotes i dalej KLI 110 następnie wcisnąć „Prog” na przycisku Somfy Smoove Origin io. Tu też czasem zabieg trzeba potarzać do skutku. Wyszukane urządzenie pojawi się w HomeKit zaraz po sparowaniu.
Zestaw startowy z bramką Velux active można kupić w cenie nieprzekraczającej 1000 zł. Jeżeli mamy też zamiar „zmotoryzować” okna dachowe, to taki zakup może być całkiem opłacalny. Część z Was może już posiadać takie zestawy, bo ma okna Velux. Zresztą przy większej ilości rolet też takie „semi certyfikowane” rozwiązanie może być lepsze od kombinacji z HomeBridge.
Dlaczego semi? Dlatego, że Apple nakazuje certyfikować każde urządzenie działające z HomeKit za pomocą bramki. W tym przypadku, rolety Somfy nie były certyfikowane z bramką Velux, więc oficjalnie nie powinny być obsługiwane. W aplikacji Dom zgłaszają się jako produkt Velux. Podobne „błędy” przytrafiały się i innym producentom np. Nanoleaf. Ich stara bramka pozwala na sparowanie i podpięcie do HomeKit smart-żarówek Osram, co udało się zrobić przez przypadek mojemu Tacie, a potem razem potwierdziliśmy to z kolejnymi żarówkami.
Być może niebawem Somfy spełni obietnice i nie trzeba będzie kombinować. Choć możliwość obsługi do 100 (w HomeKit) urządzeń jedną bramką Velux jest atrakcyjna.
Czy z tą bramką można sterować roletami precyzyjnie, a nie tak jak z Legrand zamknij/otwórz?
Pozwalają na otwieranie częściowo (procentowo) w HomeKit (Dom) i pokazują w jakim są „stanie” otwarcia.
Rewelacja
Czyli można również sterować bramą garażowa z napędem io 🙂
Kurcze ja chyba jednak poczekam na Somfy bo Connexoona kupilem za niecale 200pln.