Kategorie AktualnościOpinie

Czy powinniśmy zapomnieć o polskiej Siri? Apple się poddał?

Pamiętacie jak piałem o naborze na stanowisko analityka adnotacji Siri, mówiącego biegle po polsku? Ogłoszenie pojawiło się na stornach Apple 22 sierpnia. I teraz zniknęło.

Na czym polega praca analityka adnotacji Siri?

Jak wiecie, większość firm pozwala sobie na zatrudnianie osób do odsłuchiwania poleceń, które wypowiadają użytkownicy ich asystentów głosowych. W przypadku Apple funkcja jest domyślnie w Siri WYŁĄCZONA. Podczas pierwszej konfiguracji dostajemy propozycję jej włączenia, ale klikając „Dalej”, pozostawiamy ją nieaktywną. Można to też zmienić w każdej chwili w ustawieniach. Nagrania są całkowicie anonimowe i nie pozwalają na identyfikację mówiącego. Dlatego wiele osób zgadza się na „ulepszanie Siri” i udostępnianie nagrań.

Właśnie na tym polega praca analityka adnotacji. Słucha on fraz wypowiadanych przez użytkowników, czasem dokonuje transkrypcji lub poprawia tą wykonaną automatycznie i dodatkowo sprawdza jak na polecenie zareagowała Siri. Jeżeli jej reakcja nie była zgodna z poleceniem, to analityk, wprowadza w system odpowiednie korekty, aby uniknąć błędów w przyszłości.

Na takie stanowisko Apple poszukiwał w Cork Irlandii pracowników z biegłą znajomością języka polskiego. Jednak, gdy teraz usiłujecie znaleźć w Apple pracę na tym stanowisku, to pojawiają się tylko ogłoszenia w wielu innych językach, datowane na wrzesień i październik. Polskiego w już nie znajdziecie. Nadal jest za to czeski i kilka języków również jeszcze nieobsługiwanych w Siri oraz wiele języków, które od dawna już Siri zna.

Czy Apple się poddał i nie będzie polskiej Siri?

Sceptycy na pewno tak myślą. Polski język, jak miałem okazję przekonać się podczas pomocy przy tłumaczeniu Emmy, jest trudny w maszynowym rozumieniu, ze względu na często pokrętną logikę i możliwość wyrażenia takich samych treści na wiele sposobów. Pamiętajcie też o słynnych podwójnych przeczeniach.

Jednak osobiście uważam, że po prostu Apple dokonał już wyboru pracowników. W Irlandii nadal jest bardzo wielu naszych rodaków, a praca w Apple jest całkiem atrakcyjna.

Od publikacji ogłoszenia minęły już prawie dwa miesiące. Podejrzewam, że po procesie rekrutacji, pracownicy są obecnie intensywnie szkoleni, aby mogli zająć się „analizowaniem” wypowiadanych przez użytkowników poleceń już… no, właśnie kiedy? W listopadzie? Grudniu? Czy może dopiero w marcu? Osobiście wątpię, aby Apple tak marnowało zasoby ludzkie i polską Siri poznamy jeszcze w tym roku. Być może więcej dowiemy się już jutro.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.