^
HomeKit SDK Espressif publiczne

HomeKit SDK dla ESP32 i ESP8266 udostępniony przez Espressif!

Jaromir Kopp

10 października 2020

To musiało się stać. Apple wiosną udostępnił publicznie swoje ADK (Accessory Development Kit) do zastosowań niekomercyjnych. Teraz to samo zrobił Espressif. A jego HomeKit SDK jest o kilka klas bardziej elastyczne i łatwiejsze od ADK Apple w użyciu.

HomeKit SDK dla ESP32 i ESP8266 oficjalnie dostępny

Oficjalnego „MFi” SDK HomeKit na ESP32 używam już ponad dwa lata. Dokonał się w tym czasie ogromny postęp, w którym miałem też swój udział, znajdując kilka błędów i podpowiadając kilka lepszych rozwiązań. Fachowcy z Espressif bardzo szybko reagowali na wszelkie wnioski, a wątpliwości wyjaśniali w przystępny sposób.

Zawsze też powtarzałem, że choć Apple przygotował ADK na ESP8266, to akcesoria z tym bardzo popularnym układem nie przejdą certyfikacji. To samo potwierdza Espressif, choć dodał obsługę ESP8266 do publicznej wersji HomeKit SDK.

Espressif dołączył kilka bardzo przydatnych przykładów, w tym, jak zrobić mostek HomeKit, gniazdko, wentylator, czy żarówkę. Dokumentacja pozwala nawet laikowi na pierwsze eksperymenty z „gotowcami”.

SDK od Espressif jest bardzo dobrze pomyślane i znacznie prostsze niż ADK od Apple. Należy dodać, że ADK jest uniwersalne i stworzone na bardzo wiele przeróżnych mikrokontrolerów. To wymagało masy uproszczeń. HomeKit SDK Espressif jest robione na konkretne układy o dość znacznych możliwościach, dlatego jest bardziej elastyczne.

Wystarczy chwalenia. Sami zabierzcie się do roboty: espressif/esp-homekit-sdk 

O HomeKit SDK od Espressif możecie dyskutować na naszym forum 4HomeKit

Więcej o moich przygodach z HomeKit SDK dla ESP32 dowiecie się z: Jak zostać deweloperem HomeKit.

Co publiczna wersja SDK Espressif oznacza dla:

Producentów

Jedynym pożytkiem jest szansa na szybsze odnajdywanie błędów, które zostaną poprawione w publicznej i zamkniętej (MFi) wersji SDK. Problemem może być wysyp podróbek robionych przez amatorów i po piracku opatrywanych logiem HomeKit.

Użytkowników

Jeżeli już użytkownik ma zdecydować się na tanią podróbkę bez certyfikatu, to lepiej, gdy będzie ona zrobiona na oficjalnym publicznym SDK. Jednak będzie się trzeba mieć bardziej na baczności, bo podróbek pojawi się więcej. Wybierajcie je świadomie, tylko gdy nie ma innej możliwości.

Majsterkowiczów, koderów i „krętaczy”

Dostaną oni naprawdę dobre SDK. Będą musieli podszkolić się w prawdziwym czystym C, ale naprawdę warto. HomeKit SDK od Espressif jest moim zdaniem znacznie lepszy od ADK Apple i co najważniejsze działa od razy na mikrokontrolerach Espressif. Jest lepszy, bo elastyczny i znacznie łatwiejszy. Choć ma większe możliwości, to wymaga mniejszej ilości kodu „homekitowego”. Jeżeli nie wierzycie, to sami porównajcie, bo ADK dla Espressif też zostało upublicznione. 

Teraz czekamy na ruch Nordic Semi i jego HomeKit ADK dla nRF528xx.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.