^
Sean Conley z Apple Watch Nike

Nasycenie krwi tlenem to spadło Trumpowi dwa razy, a jego lekarz…

Jaromir Kopp

5 października 2020

OK… tytuł trochę jak z faktoidów, ale mam nadzieję, że wybaczycie, bo sprawa jest ważna. Jak wiecie Apple Watch s6 ma nowy sensor. Potrafi on zmierzyć nasycenie krwi tlenem, a ten parametr jest bardzo ważny, jeżeli chodzi o określenie sprawności układu oddechowego i krwionośnego najczęściej atakowanego podczas COVID-19.

Trump zakażony

Ta informacja nie schodzi ostatnio z nagłówków gazet. Wielokrotnie dowiadywaliśmy się o tym, że Trumpowi poziom nasycenia krwi tlenem „spadł dwa razy”. Za każdym razem Prezydentowi USA podawano tlen, co wystarczyło, aby poczuł się lepiej. Oczywiście również jest on leczony kuracją farmakologiczną zadysponowaną przez prezydenckiego lekarza Seana Conleya.

Sean Conley z Apple Watch Nike zbliżenie

Nie wiemy, czym prezydentowi USA mierzono poziom nasycenia tlenem. Trudno przypuszczać, że robiono to za pomocą Apple Watch s6, bo prezydent USA ma dostęp do najlepszego sprzętu diagnostycznego i przebywał w tym czasie w szpitalu. Jednak jeżeli popatrzy się na zdjęcia z konferencji prasowej prezydenckiego lekarza, to można zobaczyć, że ma założony Apple Watch Nike. Podejrzewam, że nie jest to jakiś starszy model, a właśnie s6.

Prezydencki lekarz z Apple Watch

Nie ważne czym mierzono nasycenie krwi tlenem prezydentowi. Ważne, że robi to też Apple Watch s6. Co prawda, Apple zastrzega, aby nie używać wyników tych pomiarów do diagnozy, a jedynie do oceny sprawności fizycznej, jednak w obecnej sytuacji zdecydowanie warto mieć świadomość tego ważnego parametru zdrowotnego.

Z opisów pochodzących od osób, które zachorowały, wiemy, że często objawy towarzyszące spadkowi nasycenia, przypisywane były zmęczeniu lub innym dolegliwościom i lekceważone, a mogły to być pierwsze symptomy COVID-19 lub co gorsze, komplikacji po jego przejściu „bezobjawowo”.

Zdrowia Wam życzę!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Tomek

    Bardziej praktyczne byłoby gdyby Apple Watch mierzył poziom nasycenia %alc we krwi.

    • Dlaczego?

      Tomek, ale z Ciebie Janusz! Słabe to było…