^
iOS 14.2 beta

Planujesz zakup iPhone’a 12? Przemyśl instalowanie bety iOS 14.2!

Jaromir Kopp

30 września 2020

Apple wydało już druga deweloperską betę iOS 14.2 oraz zależnych systemów. Publiczna beta też jest już dostępna. Działają bardzo dobrze, nawet lepiej i szybciej niż stabilna wersja 14.0.1. Mają też mniejsze lub podobne apetyty na energię.

iPhone 12 mini i iPhone 12 już za 3 tygodnie w sprzedaży

Jak pisaliśmy wersje „nie pro” iPhone’ów 12 zaczną być wysyłane do dystrybutorów 5 października. Oznacza to, że trafią do sprzedaży tuż po konferencji planowanej na 13 października. Jednak do tego czasu Apple nie zdąży z iOS 14.2, a iPhone’y 12 będą wyposażone w starszą wersję systemu.

Wg Cult od Mac, może to stanowić spory problem. Według mnie przesadzają, choć beta nie ułatwi przesiadki.

Czego można się obawiać, mając betę iOS 14.2?

Archiwa, czy to na dysku komputera, czy z iCloud pochodzące z nowszych wersji systemów w 99% przypadków nie były zgodne ze starszymi systemami. Uniemożliwiało to ich odczytanie na urządzeniach z wcześniejszym systemem. Dodatkowo obecnie można używać uproszczonej konfiguracji nowego sprzętu. Wystarczy zbliżyć starsze go iPhone’a, czy iPada do nowego i zaakceptować automatyczną konfigurację. Przy różnych systemach też nie zawsze może to się udać.

Co zrobić, gdy jednak mamy betę iOS 14.2?

Po prostu po zakupie nowego iPhone’a skonfigurować go ręcznie. Następnie zaktualizować mu system do bety, a potem wyzerować i rozpocząć ponownie konfigurację z migracją danych.

I tu może pojawić się problem!

Nie mamy pewności, czy Apple udostępni w dniu premiery iPhone’ów 12 udostępni przygotowane dla nich bety iOS 14.2! Wcale nie musi i nie raz zdarzyło się, że na betę nowe urządzenia czekały tydzień, a nawet dwa. Uniemożliwi to odczytanie danych z archiwum i będziemy musieli zadowolić się konfiguracją na czysto. Użytkownicy iCloud jakoś sobie poradzą, ale konfiguracja zajmie sporo czasu.

Co z Apple Watch?

Tu znów komplikacje. Beta watchOS 7.1 wcale nie musi być zgodna z iOS 14.0.1 lub 14.1, z którymi iPhone’y 12 mogą być dostarczane. Może się okazać, że Apple Watch z betą nie sparujecie z iPhone’em 12 bez bety. A w zegarku systemu cofnąć się nie da.

Podsumowując: jeżeli masz już betę 14.2, to jakoś sobie poradzisz, choć mogą być problemy z przywróceniem kopii lub zegarkiem. Jeżeli nie masz bety, ale masz chrapkę na iPhone’a 12, to lepiej jej teraz nie instaluj. Fajna jest, ale wytrzymasz!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Al

    Strachy na lachy.. 🙂