Kategorie Aktualności

Java na Apple silicon? Microsoft bardzo się stara, aby zdążyć

Pisząc o przejściu Maców na ARM zwany „Apple silicon” wielokrotnie wspominałem, że zmobilizuje to inne firmy do działania. I oto są pierwsze tego dowody. Microsoft usilnie pracuje nad Javą (OpenJDK) dla Mac z Apple silicon.

Java to zło, ale na razie konieczne

Java została wymyślona jako uniwersalna platforma i język, do tworzenia aplikacji, które bez modyfikacji miały być uruchamiane na różnych platformach wyposażonych w wirtualne maszyny Javy. Z tego powodu Java jest często używana, gdy program ma wykonywać się na wielu platformach. Niestety powiedzenie „co jest do wszystkiego, to jest do niczego”, często sprawdza się i w przypadku Javy.

Tak czy siak, brak maszyny wirtualnej Javy na jakiejś platformie może być kłopotliwe. Apple z racji sporych problemów z bezpieczeństwem i ciągłymi aktualizacjami łatającymi luki w Javie, zaprzestał dodawania jej do systemu. Jednak jest ona oczywiście na macOS dostępna z niezależnych oficjalnych źródeł.

Java na ARM i Apple silicon

Microsoft, Azul i inni członkowie społeczności współpracują przy przenoszeniu OpenJDK na macOS i Windows na chipsecie AArch64 (ARM). Prace te zbiegają się w czasie ze zbliżającą się dostępnością komputerów Mac opartych na Apple silicon. Współpracujące firmy chcą, aby udostępnienie OpenJDK na Maki z ARM nastąpiło w momencie pojawienia się ich na rynku.

W zespole Microsoftu główną rolę odgrywa Monika Beckwith, ekspert od wydajności JVM. Beckwith poprzednio zajmowała się architekturą wydajności runtime dla ARM i miała kluczowe znaczenie dla rozwoju kolektora śmieci G1 w Oracle i Sun. Microsoft wcześniej wydał OpenJDK na Windows ARM64 z różnymi dodatkami, które zostały udostępnione społeczności open source.

Zapowiedź i rychłe pojawienie się Maców z Apple silicon przyśpieszyła działania innych firm związane z platformami opartymi na ARM. Microsoft podaje, że znaczna część kodu OpenJDK dla Windows ARM i Apple silicon jest wspólna, co ułatwia jednoczesny rozwój Javy na obie platformy. Zyska Apple, ale i Microsoft, którego Windows na ARM może w końcu zacznie nabierać znaczenia. Na pohybel Intelowi.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.