^
iOS 14 poradnik - nowości

Utrzymanie porządku w aplikacjach [iOS 14]

Jaromir Kopp

21 września 2020

Ekrany i ukrywanie aplikacji. Apple zrozumiał, że jeżeli „Do tego jest jakaś aplikacja”, to nawet dość typowy użytkownik w końcu nazbiera ich tyle, że zacznie się gubić. iOS 14 ma na to lekarstwo.

Biblioteka aplikacji

Nowy ekran w iOS 14, na którym automatycznie porządkowane są wszystkie aplikacje w grupy funkcyjne, znajduje się za ostatnim z ikonami aplikacji. Nie ma on swojej „kropki”, więc aby go wywołać, należy na ostatnim ekranie jeszcze raz przesunąć palcem w lewo. Programy w bibliotece można również przeglądać jako posortowana alfabetycznie lista. Wystarczy pociągnąć palcem z góry w dół po ekranie. Mamy też wyszukiwarkę zainstalowanych aplikacji.

Zbędne ekrany z ikonami

Każdy zbieracz programów dojdzie do momentu, że przestanie panować nad ilością ekranów z ikonami. Ponieważ teraz wszystkie aplikacje znajdziemy w Bibliotece, to Apple dał możliwość ukrywania ekranów. Aby to zrobić:

  • Naciśnij i przytrzymaj palec na ekranie na dole w linii kropek, ale obok nich.
  • Gdy ikony zaczną drgać i pojawią się przy nich minusy, puknij w kropki reprezentujące ekrany.
  • Pojawią się miniaturki ekranów ze znaczkami pozwalającymi na ich ukrycie.

Aby przywrócić widok ukrytego ekranu, postępujemy tak samo.

Blokada dodawania ikon nowych programów do ekranów

Gdy już zrobiliśmy porządek z ekranami, możemy mieć ochotę go jakoś automatycznie utrzymać. W iOS 14 można zablokować dodawanie ikon nowo pobranych aplikacji do ekranu. Będą pojawiać się tylko w bibliotece i wynikach wyszukiwania. Aby to zrobić:

  • Uruchom Ustawienia.
  • Przewiń i wejdź do Ekran początkowy.
  • Zaznacz odpowiednią opcję.
Ekrany aplikacji blokowanie dodawania aplikacji

Tu znajdziesz: Porady i nowości iOS 14.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy