^
iOS 14 poradnik - nowości

Obraz w obrazie. Jak schować i manipulować [iOS 14]

Jaromir Kopp

21 września 2020

Obraz w obrazie dodano do iPadOS 13, teraz nadszedł czas, aby skorzystać z możliwości oglądania wideo podczas innych prac w iOS 14 na iPhone. Funkcja została też wzbogacona względem tej znanej z iPadOS 13.

Obraz w obrazie na iPhone

Czasem podczas oglądania filmu lub częściej transmisji na żywo, ewentualnie podczas rozmowy FaceTime musimy sprawdzić coś w innej aplikacji lub systemie. Teraz możemy to zrobić również na iPhone.

Aby sprowadzić wideo do miniaturki, należy podczas oglądania, przejść do widoku ekranu głównego lub puknąć w ikonkę miniaturyzacji w narzędziach odtwarzania.

PiP iOS 14 ikonka miniaturyzacji

Gdy wideo jest już miniaturką, to można je palcem przesuwać w różne rogi ekranu.

Jeżeli rozmiar podglądu nam nie pasuje, możemy go zmienić za pomocą dwóch palców. Limitem jest mniejszy wymiar ekranu, czyli szerokość mierzona w trybie pionowym.

Czasem jednak podgląd zajmuje za wiele miejsca i chwilowo przeszkadza nam podczas jakiejś czynności. Wtedy wystarczy go wepchnąć na krawędź ekranu, gdzie poczeka na swój czas pod postacią „zaczepu do wysunięcia”. To przydatna opcja zwłaszcza podczas oglądania transmisji na żywo.

PiP iOS 14

Przy okazji podam Wam sposób na oszukanie strony WWW YouTube. Ten serwis usilnie walczy z odtwarzaniem w tle, w tym jako miniaturka i właśnie zablokował tę funkcję dostępną i tak tylko przez WWW. Jednak jeżeli na iPhone wymusimy wyświetlenie strony jak na komputerze, to nadal po przejściu Safari w tło, wideo w miniaturce będzie odtwarzane. Aby to uzyskać, należy puknąć w literki AA po lewej stornie paska adresu w Safari i z menu wybrać „Poproś o witrynę pełną”. Po wyjściu z Safari wideo zostanie zminiaturyzowane.

Tu znajdziesz: Porady i nowości iOS 14

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. pawciu

    Już Youtube zablokował odtwarzanie z pełnej strony. Nic już nie daje ta zmiana, Okno wyskakuje i z powrotem wskakuje do Youtube.
    Czekam na kolejne pomysły jak to obejść 🙂

    • Aga

      Na szczęście jest to przydatna opcja jak się ogląda netflix.