^
iOS 14 poradnik - nowości

Adres prywatny W-Fi [iOS14]

Jaromir Kopp

16 września 2020

iOS 14 przynosi bardzo wiele nowych funkcji zwiększających nasze bezpieczeństwo i prywatność w internecie. Jedną z nich jest prywatny adres Wi-Fi.

Po MAC-adresie ich poznacie

Urządzenia sieciowe i wiele innych komunikujących się ze światem używa unikalnych numerów MAC. Z definicji są one zaszyte w sprzęcie i mogą być używane do identyfikowania konkretnego urządzenia. Właśnie ta funkcja jest nagminne stosowana do śledzenia urządzeń, które łączą się z różnymi sieciami. Te informacje są zbierane i w pewnych okolicznościach w połączeniu z innymi danymi mogą wręcz służyć do określenia, czy dana osoba, a w zasadzie jej sprzęt pojawia się w konkretnych miejscach.

Dlatego Apple wymyślił, że MAC adres karty Wi-Fi może być losowy. To zdecydowanie utrudni kojarzenie urządzeń i śledzenie ich użytkowników.

Funkcja jest włączona w iOS 14 domyślnie. Jeżeli chcemy to sprawdzić lub zmienić, to:

 • Należy wejść w Ustawienia.
 • Wybrać Wi-Fi.
 • Puknąć w (i) przy nazwie sieci, do której jesteśmy podłączeni.
 • Sprawdzić suwak Adres prywatny.

Uwaga: są sytuacje, gdy włączenie adresu prywatnego może zaburzyć pracę w sieci. Np. jeżeli w cieci lokalnej ustawiliśmy przyznawanie numerów IP po adresie MAC. Tak jest u mnie w domu.

Jeżeli używanie adresu prywatnego w jakiejś sieci nie jest możliwe, to iOS 14 wyświetli stosowne ostrzeżenie.

Tu znajdziesz: Porady i nowości iOS 14

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Dawid

  „Dlatego Apple wymyślił, że MAC adres karty Wi-Fi może być losowy.”
  Apple nie wymyślił. Android to ma od roku

  • Jaromir Kopp

   Na 7% urządzeń? Czy może już na 11%?

   • Dawid

    Na swoich? Wszystkich (czyli od Pixel 1).
    Na innych? Nie zwraca na to uwagi, bo to ich brocha.

    Tak czy siak nieważne ile %, ale wymyślić Apple nie wymyślił i w sumie tak jest w większości ich rzeczy, ale nadrabiają.

    • pawciu

     Jak nie jest na 90% urządzeń to znaczy, że nikt wcześniej przed Apple tego nie wymyślił. LOL