^
iOS 14 poradnik - nowości

#2 Rozpoznawanie dźwięków otoczenia [iOS 14]

Jaromir Kopp

15 września 2020

Apple od lat dba o potrzeby osób niepełnosprawnych i wyposaża swoje systemy w wiele funkcji, które pozwalają im na korzystanie z urządzeń Apple, ale i nie tylko. Urządzenia Apple mogą znacznie podnieść komfort i bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami. Jedną z takich funkcji jest nowość w iOS 14: rozpoznawanie dźwięków otoczenia.

Jak korzystać z rozpoznawania dźwięku

Funkcja jest bardzo przydatna osobom niedosłyszącym, jednak może się przydać i innym, jeżeli np. słuchają muzyki w dobrze izolujących słuchawkach.

Aby włączyć rozpoznawanie dźwięku:

 • Uruchom Ustawienia.
 • Odszukaj i puknij Dostępność.
 • Przejdź do sekcji Słuch i puknij Rozpozn. dźwięku.
 • Włącz rozpoznawanie. Spowoduje to pobranie małego pakiety danych (~5 MB).
 • Wybierz dźwięki, które Cię interesują.
Rozpoznawnie dzwięku w iOS 14

Po wykryciu pasujących odgłosów iPhone i ew. sparowany z nim zegarek wyświetli powiadomienie z informacją o rodzaju dźwięku. Niestety na razie nie można podłączyć pod te powiadomienia automatyzacji.

Tu znajdziesz: Porady i nowości iOS 14

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. pawciu

  Zastanawia mnie ten dźwięk dymu. Ciekawe jaki dym wydaje odgłos.

  • Dawid

   pewnie trzy kropki:
   … – powiedział dym