^
MacBook Apple silicon

Czy Apple silicon będzie na czas? Ile Maców z AS Apple wyprodukuje?

Jaromir Kopp

9 września 2020

Wiele się mówi o tym, że pierwsze Maki z Apple silicon zostaną zaprezentowane już w październiku. Jednak czy Apple zdąży, nie ma pewności, ale pewne jest, że Apple wierzy w sukces Maców ze swoimi procesorami.

Apple silicon na bazie A14

Wg wcześniejszych doniesień Bloomberga wiemy, że pierwsze komputery Apple z jego własnymi procesorami będą napędzane procesorami o 12 rdzeniach. Osiem z nich będzie wydajna, a 4 ekonomiczne. Tymi komputerami najprawdopodobniej będą MacBooki Pro 13/14″.

Apple silicon będą, to zmodyfikowane np. pod względem układu graficznego, czy wbudowanych dodatkowych jednostek, wersje A14 (X, Y, Z) wykonywane w debiutującej technologii 5 nm. Produkcja wafli 5 nm Apple silicon startuje pełną parą w 4 kwartale 2020.

Jak informuje Digi Times, produkcja wafli krzemowych z procesorami dla komputerów Apple startuje w październiku. Będzie wytwarzanych 5000-6000 wafli miesięcznie. Może to oznaczać, że MacBooki Pro z Apple silicon będą zaanonsowane w październiku, ale do sprzedaży trafią kilka tygodni później. Należy pamiętać, że do tego czasu musi być też gotowy macOS 11 w wersji AS, a ten nie jest publicznie testowany i jedynie część deweloperów ma dostęp do DTK z Apple silicon.

Czy Apple liczy na sukces swoich procesorów?

Policzmy jaką ilość procesorów Apple może od TSMC otrzymać miesięcznie. Na jednym waflu może znajdować się 500 procesorów „iPhone’owych”. Te dla Maców mają jednak być bardziej złożone. Oznacza to, że na jednym waflu będzie ich tylko 300-400 szt. Daje to około 1, 5, a nawet 2 miliony procesorów miesięcznie. To bardzo duża ilość! Apple średnio sprzedaje 5-7 milionów komputerów kwartalnie. Daje to około 2 miliony miesięcznie. Nawet jeżeli Digi Times nie wyraził się precyzyjnie i w tej ilości są podane procesory A14X (Y, Z) dla iPadów Pro, to ich sprzedaż raczej nie przekracza miliona miesięcznie. Oznacza to, że Apple liczy na bardzo dobry debiut nowych komputerów. Ich produkcja miesięczna może sięgać od 1 do 2 milionów sztuk!

Maki z Apple silicon — skazane na sukces

Z moich wyliczeń wynika, że Apple mocno wierzy w sukces swoich rozwiązań i większą sprzedaż wszystkich Maców w sumie. Cena procesora wykonywanego przez TSMC dla Apple nie powinna przekroczyć 35$. Ceny procesorów Intela stosowanych w Macach kosztują przynajmniej 100$. Oczywiście Apple ponosi też duże nakłady projektowe, ale te rozkładają się też na inne produkty z procesorami Apple.

Jeżeli cena komputerów z Apple silicon będzie nawet symboliczne 100$ niższa od wersji z Intelem, a ich wydajność potwierdzi się, to wiara w sukces Apple silicon nie jest na wyrost. Przypomnę, że pierwsze modele MacBooków AS nawet w trybie emulacji powinny dościgać podstawowe konfiguracje MacBooka Pro 16 z i7!

A, czy Wy podzielacie optymizm Apple?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy