^
MacBook Pro 16

MacBook Pro z Apple silicon już w październiku, różne konfiguracje

Jaromir Kopp

31 sierpnia 2020

O tym, że Apple nie będzie tym razem specjalnie zwlekał ze wprowadzeniem do sprzedaży komputerów z nową architekturą, już wiedzieliśmy. Jednak wszystko może odbyć się szybciej, niż się spodziewamy i w bardziej interesujący sposób.

Plan dwuletni, czyli zamiana Intela na Apple silicon

Podczas WWDC ogłoszono, że Apple jeszcze przez dwa lata będzie nam proponował „wspaniałe konstrukcje z Intelem”. Oznaczałoby to, że proces zmiany architektury będzie podobny do poprzedniego z rozpoczętego 2005 roku z PowerPC na Intela. Jednak już widać, że tym razem Apple bardziej się śpieszy. Poprzednio komputery z Intelem pojawiły się 7 miesięcy po zapowiedzi, czyli w styczniu 2006. Teraz pierwsze Maki z Apple silicon pojawią się szybciej, bo już w październiku.

Z tweeta zamieszczonego na koncie Komiya dowiadujemy się jeszcze kilku ciekawych rzeczy, które mam nadzieję, się potwierdzą.

Tak jak się spodziewałem, pierwszym komputerem z Apple silicon ma być MacBook Pro 13″. Główną zmianą zewnętrzną ma być mniejsza ramka dookoła ekranu. Jednak nie wiemy, czy spowoduje to powiększenie samego ekranu, czy zmniejszenie całego komputera, podobnie jak to miało miejsce podczas odświeżenia MacBooka Air.

Jednak najciekawiej wyglądają informacje o dostępności kilku konfiguracji z różnymi wersjami procesorów Apple i… uwaga… Intela. To bardzo interesujące i odważne posunięcie. Zestawienie w bezpośredniej rywalizacji własnej i „cudzej” technologii w tej samej linii komputerów.

Kolejną miłą informacją jest przewidywana cena nowego MacBooka Pro 13. Najtańsze wersje mają zaczynać się od 1099$. Zagadką pozostaje, które wersje zostaną wycenione najtaniej. Mam nadzieję, że zobaczymy „podatek od Intela”, a Apple silicon będą tańsze, podobnie jak tańsze są w produkcji.

https://twitter.com/komiya_kj/status/1299568534180098048?s=20

Prezentacja i rozpoczęcie sprzedaży nastąpi już w październiku.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Daniel

    Teraz w ciągu 2 lat będą wychodzić komputery na nowym procesorze Apple oraz równolegle z Intelem. A jak było kiedyś?
    A we wcześniejszej migracji było tak że Apple wydawał komputery tylko z Intelem, a z PowerPC już nie?? Chodzi mi o ten pierwszy 2 letni przejściowy czas.