^
nik-collection-mojmac

Nik Collection 3 – stwórz wyjątkowe zdjęcia

Przemysław Marczyński

4 września 2020

Fotografia to wyjątkowa sztuka przekazu. Zatrzymujesz w kadrze chwilę, która już nigdy nie będzie taka sama. Możesz również sprawić, że zachwyci ona wszystkich, którzy będą spoglądać na Twoje zdjęcie. Wystarczy Nik Collection 3, aby mieć swoje małe arcydzieło.

Wtyczki inne niż wszystkie

nik-collection-mojmac

Do tej pory praca z wtyczkami kojarzyła mi się z niewielkim dodatkiem, jaki doinstalowujemy, wzbogacając możliwości programu. Nik Collection 3 całkowicie zmienił moje postrzeganie tego słowa. W oferowanym pakiecie mamy aż osiem miniaplikacji umiejących przeobrazić nasze zdjęcia w prawdziwe dzieła sztuki. Nowa wersja wtyczek świetnie integruje się z zewnętrznymi programami graficznymi, ale nie ma żadnych problemów, aby skorzystać bezpośrednio z narzędzi Nik Collection 3. Wystarczy uruchomić jeden z programów i przeciągnąć do niego zdjęcie, aby działa się prawdziwa magia.

Możesz wpływać na każdy element zdjęcia

nik-collection-mojmac

Możliwości kreatywnej edycji zdjęć są praktycznie nieograniczone. Każda z ośmiu aplikacji ma inne zadanie, a ilość funkcji, na jakie mamy wpływ, sprawia, że efekt będzie nawet dla nas niesamowitym zaskoczeniem. Moduł Viveza 2 potrafi wpływać na zmiany kolorów i tonacji barw. Program Analog Efex Pro 2 zamieni nasze zdjęcia w efektowne kadry robione starymi aparatami. Innym narzędziem potrafiącym wydobyć z naszych zdjęć ukryty potencjał jest Color Efex Pro 4 umożliwiający nakładanie różnych filtrów i efektów. Przy naprawdę niewielkim nakładzie pracy możemy uzyskać niesamowicie wyglądające zdjęcia.

Poprawiamy błędy

nik-collection-mojmac

Nie tylko możemy używać programu do artystycznych zmian w wyglądzie naszych zdjęć. Nik Collection posiada dwa ważne narzędzia, które mogą okazać się bardzo ważne w procesie „ratowania” nieudanych fotografii. Nowością w wersji trzeciej jest Perspective Efex, dzięki któremu będziemy mogli poprawić zniekształcenia perspektywy wynikające z szerokiego kadru lub niedoskonałości obiektywu. Drugi program, który warto zapamiętać, to Dfine 2. Kto z nas nie miał problemu z szumami na zdjęciach wykonanymi w ciemnym pomieszczeniu? Wysokie ISO pozwalające zrobić nam zdjęcie przy małym oświetleniu niesie ze sobą konsekwencje, które do tej pory trudno było wyretuszować. Nik Collection i Dfine zaskoczył mnie swoimi możliwościami.

Wyspecjalizowane narzędzia


Można wszystko zrobić z gotowych schematów. I to jest bardzo ciekawa propozycja, jaką Nik Collection oferuje nam przy pracy ze zdjęciami. Jednak z czasem będziesz chciał mieć większy wpływ na każdy element fotografii. I tu znów mamy swobodę pracy dzięki narzędziu Punkt kontrolny (U POINT). Wskazując wybrany przez nas element zdjęcia, możemy wpływać bezpośrednio na jego obszar barw, kontrastu, cieni czy struktury. Jest to bardzo efektywny sposób dopasowania wybranych elementów kadru do naszej wizji twórczej.

Ilość gotowych szablonów… ogromna

nik-collection-mojmac

Wspominałem już, że niesamowite efekty możemy uzyskać niewielkim nakładem sił. Żeby jednak pokazać ogromne możliwości programu, podzielę się liczbami, które najlepiej zobrazują bogactwo funkcji Nik Collection 3. Ilość filtrów, jakie możemy nałożyć w Color Efex Pro, to aż 55. W czarno-białej fotografii możemy bawić się 48 szablonami. Wyliczankę kończę 90 narzędziami imitującymi zdjęcia z analogowych aparatów. Wszystko są to gotowe szablony, które jednym kliknięciem zmienią nasze zdjęcie w zupełnie nowy kadr. Warto jednak dodać, że każdą z nich możemy dowolnie edytować, co otwiera kolejne drzwi do zabawy w cyfrową ciemnię.

nik-collection-mojmac

Uwielbiam pracę z Nik Collection 3. Najbardziej lubię to zaskoczenie, kiedy po włożeniu swojego zdjęcia otrzymuję zupełnie nowy, świeży obraz. Wielokrotnie na mojej twarzy podczas nakładania filtrów pojawiał się uśmiech zaskoczenia, że takie efekty można uzyskać, klikając zaledwie kilka razy w przygotowane szablony. Nik Collection 3 jest w stanie uwolnić nasz niesamowity potencjał twórczy. Mamy tu ogromną ilość gotowych schematów i jest to świetny punkt wyjścia do dalszej pracy nad naszymi zdjęciami. Ten program to również świetne narzędzie dla wszystkich poszukujących swojego stylu oraz tych, którzy lubią eksperymentować ze swoimi zdjęciami.

UWAGA. Obecnie trwa promocja na zakup programu. Aplikacja została wyróżniona nagrodą EISA Awards. Z tej racji do 20.09 można kupić ją o 30% taniej – 99,99 Euro. 

Nazwa: Nik Collection 3
WWW:https://nikcollection.dxo.com
Cena: 149 euro (trwa promocja)

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Barnim

    Tak, potwierdzam. Nik Collection 3 to bardzo dobry zestaw „wtyczek” np do programu Lightroom, razem tworzą potężne narzędzie do edycji zdjęć, ograniczeniem tu staje się jedynie wyobraźnia. Ja co prawda pracowałem na starszej wersji ale i na starszej było bardzo dużo opcji edycji. Cena może nie jest zachwycająca ale, jeżeli ktoś myśli poważniej o robieniu zdjęć ( nie tylko u cioci na imieninach 😉 ) to jest to propozycja warta rozważenia.