^

Apple Muzeum – musisz zobaczyć to miejsce

Przemysław Marczyński

1 września 2020

Są miejsca tak wyjątkowe, że chce się tam wracać. Otwierasz stalowe drzwi i znajdujesz się w innej rzeczywistości. Ten wehikuł czasu zaniesie Cię do początków ery komputerów. Będziesz mógł osobiście sprawdzić, jak długą drogę przeszły „mózgi elektronowe”, aby dzisiaj zaawansowana maszyna licząca mogła zmieścić się w kieszeni. Witaj w Apple Muzeum Polska, fantastycznym miejscu, które opowie Ci niesamowitą historię.

Muzeum inne niż wszystkie

apple-muzeum

Na mapie technologicznego przewodnika po Polsce pojawia się nowy punkt, gdzie każdy fan Apple oraz technologii musi się zameldować. W Piasecznie pod Warszawą wysiłkiem fundacji Apple Muzeum kształtu nabiera największe muzeum komputerów Apple. Chociaż stwierdzenie to jest bardzo mylące, bo mimo że wszystko tu kręci się wokół Apple, to jednak ogromną część eksponatów stanowią urządzenia innych firm, których historia jest nierozerwalnie złączona z powstawaniem komputerów z Cupertino. W muzeum znajdziemy ponad tysiąc czterysta eksponatów, a każdy z nich niesie ze sobą wyjątkową opowieść. Magię tego miejsca obok ciekawych urządzeń natychmiast czuje się po wejściu do Muzeum. To miejsce żyje. Na kineskopowych monitorach możemy zobaczyć, jak wyglądały aplikacje i systemy operacyjne.

apple-muzeum

Tu każdy komputer można zobaczyć z bliska, a nawet dotknąć i zobaczyć jak działa klawiatura w pierwszych komputerach Apple. Na specjalnie przygotowanych tablicach informatycznych możemy zagłębić się w historię informatyki, a takich lekcji nie da się zapomnieć. Zwiedzanie Muzeum to chronologiczna wycieczka od Apple I po najnowsze komputery, które znajdziemy w naszych mieszkaniach. Założyciele tego miejsca wyszukują jednak dla nas wyjątkowe eksponaty, takie, których ilość w sprzedaży była mocno ograniczona lub takie komputery, o których mogliśmy nawet nie słyszeć – klony komputerów Apple. Wszystko jest tu przemyślane w taki sposób, aby zwiedzający miał poczucie stąpania po historycznym i mógł odkrywać jak na przestrzeni lat.

Jeszcze musisz poczekać

apple-muzeum

Chciałbym móc Cię zabrać tam już dziś. Niestety, musisz uzbroić się w cierpliwość. Miałem ogromną przyjemność odwiedzić Apple Muzeum i w zamkniętym gronie oglądać konferencję WWDC 2020. Bardzo się ucieszyłem, że będę mógł zobaczyć, jak wyglądają postępy prac Jacka Łupiny i grupy przyjaciół zaangażowanych w ten projekt. Kiedy tam wszedłem, pomyślałem, że to niesamowite, ile udało się zrobić – to miejsce jest już gotowe na gości. Mój entuzjazm zgasił szybko Jacek, pokazując zamkniętą część wystawową. Kartony piętrzyły się pod sufit, a pomimo przyciemnionego światła wiedziałem, że patrzy na mnie ogromna ilość sprzętu, który będzie można podziwiać. Zapytałem Jacka, jak odnajduje się w tej masie pudełek, a on z uśmiechem rzucił, że nigdy nie znajduje tego, co chce, chociaż każde pudełko jest skrupulatnie numerowane.

Możesz wesprzeć Apple Muzeum

apple-muzeum

Kiedy zobaczyłem, ile jeszcze przestrzeni czeka na zagospodarowanie, z jednej strony ucieszyłem się, widząc potencjał tego miejsca, z drugiej strony wiedziałem, że wymaga to jeszcze sporych nakładów finansowych. Możemy jednak wesprzeć Fundację Muzeum i stać się darczyńcami na rzecz zakończenia prac. Na stronie Apple Muzeum Polska znajdziecie odnośniki do Patronite oraz formularza dotacji. Środki są również zbierane poprzez sprzedaż plakatów, a już niebawem pojawią się koszulki i inne upominki związane z historią komputerów. Zebrane pieniądze będą przekazane na zakup stojaków wystawowych oraz na prace wykończeniowe przy pozostałej przestrzeni wystawienniczej.

apple-muzeum

Dwieście pięćdziesiąt metrów kwadratowych z komputerami Apple robi niesamowite wrażenie. Już nie mogę się doczekać, kiedy wszystkie eksponaty znajdą swoje wyjątkowe miejsce. Ufam, że będziemy mogli się tam niebawem spotkać i w otoczeniu ulubionych komputerów napijemy się wspólnie wyśmienitej kawy. Nie mam wątpliwości, że to miejsce Was zauroczy… tak jak mnie.

Odwiedź witrynę Apple Muzeum

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy