^
ProteGO Safe brak warunków

iOS 13.7 (beta) orężem w walce z pandemią

Jaromir Kopp

27 sierpnia 2020

Wczoraj wieczorem Apple udostępnił pierwszą betę iOS 13.7. Główną zmianą w tej wersji jest możliwość włączenia systemu śledzenia kontaktów COVID-19 bez konieczności instalacji aplikacji wydanej przez oficjalne instytucje ochrony zdrowia w danym kraju. To może znacznie upowszechnić użycie systemu informacji o ew. narażaniu. Becie iOS towarzyszy również odpowiedni iPadOS 13.7b1, ale w nim nie zauważymy widocznych zmian.

Powiadomienia o narażeniu COVID-19 bez aplikacji

Nowy system „pozwali przyłączyć się do systemu COVID-19 Exposure Notifications bez konieczności pobierania aplikacji”, tak nowości opisał Apple w swoich notatkach dla testerów. „Dostępność systemu zależy od wsparcia ze strony lokalnego urzędu zdrowia publicznego”.

Apple po raz pierwszy uruchomiło system powiadomień o narażeniu wraz z Google’em w maju. Pierwotna wersja wymagała od użytkowników pobrania oficjalnej zatwierdzonej aplikacji, co było dodatkowym krokiem, który potencjalnie ograniczał możliwość jej rozpowszechnienia się wśród użytkowników. Ta ostatnia aktualizacja, którą Apple i Google nazywają „Fazą 2”, pomija ten krok.

Jednakże użytkownicy nadal muszą skorzystać z nowego menu Powiadomienia o narażeniu w Ustawieniach, aby ją świadomie włączyć. Funkcja ta wymaga również, aby użytkownicy mieszkali w rejonie, w którym urząd zdrowia publicznego oferuje aplikację.

Wygląda na to, że da się włączyć system informowania o narażeniu, bez pobierania badziewnego wyrobu aplikacjipodobnego do naszych włodarzy, który został stworzony z użyciem jakiś uniwersalnych narzędzi i kodu html. Ten nasz rodzimy wyrób nazywa się ProteGo Safe

Źródło: Bloomberg

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Dawid

  Mój brat nie aktualizuje już systemu od 13.3.1, bo „nie chce być śledzony”. Niektóre umysły nie ufają takim funkcjom nawet.

  • Dawid

   13.4.1*

 2. Olek

  Ja przestałem nosić ze sobą iPhone. Leży w szufladzie. Noszę Nokię z wyjmowaną baterią.

  • Dawid

   oldskulowo