^
Final Cut Pro ikona

Final Cut Pro X 10.4.9 znacząca aktualizacja, mała zmiana w numerze

Jaromir Kopp

27 sierpnia 2020

Wczorajsza aktualizacja Final Cut Pro X ucieszy osoby, które muszą pracować zdalnie lub często przenoszą, czy udostępniają projekty. Również twórcy reklam wyświetlanych w socjal-mediach bardzo się ucieszą. A to tylko najważniejsze ze zmian.

Duże ułatwienia w proxy

Proxy to sposób na szybszą pracę. Edycja odbywa się na plikach o niższej rozdzielczości, a czasem i jakości, które są znacznie szybciej obrabiane, a efekt pracy może się pojawiać niemal w czasie rzeczywistym. Dopiero po zakończaniu prac lub jakiegoś etapu, system może na nasze polecenie wyrenderować materiał na podstawie plików pełnej rozdzielczości.

Możesz tworzyć wersje swoich projektów, zdarzeń i bibliotek tylko jako proxy, aby zapewnić przenośność i wydajność. Wersje zawierające tylko proxy zawierają pliki multimedialne proxy oraz typy plików, które nie obsługują proxy, takie jak audio, wideo z kanałem alfa i nieruchome obrazy.

Projekty oparte wyłącznie na protokole proxy są przydatne do edycji w trybie offline. Pliki wideo proxy zużywają znacznie mniej miejsca, często na tyle, że pozwalają na pracę na komputerze przenośnym zamiast na komputerze stacjonarnym o znacznie większej pamięci i mocy obliczeniowej.

Narzędzia mediów społecznościowych

Niestety nasze ergonomiczne i fizyczne ograniczenia są w sprzeczności. Oczy nadal mamy rozmieszczone jedno obok drogiego i tak też kształtuje się pole widzenia, ale podróżne przedmioty przypominające bro… ups… smartfony łatwiej trzyma się, gdy są umieszczone pionowo. To spowodowało zapotrzebowanie na filmy przycięte do kwadratu lub niestety w układzie pionowym niewygodnym dla naszych oczu. Apple wychodzi tym sprzecznym potrzebom naprzeciw.

Przekształcaj swoje projekty w kwadratowe i pionowe proporcje z inteligentnym przycinaniem dla każdego klipu.

Inne usprawnienia

Ustawienia kamery ProRes Raw: Regulacja ISO, temperatury barwowej i przesunięcia ekspozycji za pomocą nowych elementów kontrolnych w inspektorze.

Przenikanie dźwięku. Łatwe nakładanie przejść audio na sąsiednich klipach za pomocą polecenia menu lub skrótu klawiaturowego.

Więcej o nowościach w Final Cut Pro X 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy