Dziś pierwszy raz wartość rynkowa Apple przekroczyła dwa biliony dolarów. Historyczną chwilę mamy już za sobą i to w ciut ponad dwa lata od poprzedniego wielkiego historycznego progu biliona dolarów.
Apple miało świetny start. Założyciele i pierwsi akcjonariusze firmy stali się milionerami w tempie błyskawicznym. Jednak eldorado trwało niewiele ponad dwie dekady. W połowie lat 90 XX w. Apple tracił setki milionów dolarów kwartalnie i stał się niemal bankrutującą firmą. Wszystko zmieniło się w 1997 roku, a odbicie od dna przypieczętowało wypuszczenie pierwszego iMaca w 1998. Dalej to już niemal samo pasmo sukcesów pod wodzą Jobsa i przez ostatnie 9 lat Cooka.
Warto wspomnieć, że po osiągnięciu wartości biliona dolarów, Apple też miewało gorsze momenty, spadając do wyceny na poziomie 700 miliardów, ale jak widać, wychodziło z nich obronną ręką. Również teraz nie należy się zdziwić, gdy wartość Apple spadnie poniżej osiągniętego dziś (kilka razy) progu dwóch bilionów. Jednak ten dzień przejdzie do historii rynków, bo Apple jest pierwszą firmą publiczną wycenioną tak wysoko.
Jak większość spraw związanych z giełdą i notowaniami, wartość rynkowa firm wcale nie musi być zbliżona do wartości realnej. To po prostu kwota wynikająca w uproszczeniu z iloczynu ilości akcji będących na rynku i ich ceny jednostkowej. Cena znów wynika z tego, ile inwestorzy są skłonni zapłacić, aby taką akcję kupić w zestawieniu oczywiście z cenami, po jakiej akcje oferują ich właściciele, chcący zamienić je na pieniądz. Zdarza się, że firmy bywają nieoszacowane i tak ostatnio w wielu analizach pisano o Apple, czasem znów akcjonariuszom wydaje się, że firma jest warta wiele, a potem czar pryska i akcje oraz wartość rynkowa lecą na łeb.
Zysk z posiadania akcji Apple i innych firm nie wynika jedynie ze wzrostu ich wartości, zakładając oczywiście optymistyczny scenariusz. Firmy mogą, ale nie muszą wypłacać tzw. dywidendę, czyli ustaloną część zysku osiągniętego w np. kwartale przypadającą na akcję. Apple ostatnio wypłaca dywidendę, ale za czasów Jobsa nie płaciło nic, całość zysku inwestując.
Próg 2 bilionów to wartość symboliczna, ale giełda nie kieruje się tylko wyborami racjonalnymi, a psychika inwestorów lubi takie symboliczne wydarzenia. My też lubimy.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.