^
iMac 27- 2020 w środku 1

iMac 27″ 2020 w środku, czy możesz powiększyć dysk i zmienić procesor?

Jaromir Kopp

12 sierpnia 2020

Odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi: być może, na drugie: tak, ale to nie takie proste. Tyle udało mi się wywnioskować, oglądając dwa raporty z „rozbiórek” najnowszej wersji iMac’a 27″. Tym razem „rozbioru” dokonała firma OWC znana z akcesoriów do rozbudowy Maców oraz tradycyjnie już iFixit.

RAM bez problemu, procesor już lepiej w serwisie

Jak wcześniej psiałem, RAM można bez problemu w iMac 27″ wymienić samemu, nie dając się łupić przez Apple. Wystarczy wyłączyć iMaca, odłączyć od zasilania, odczekać z 10 minut i dobrać się do gniazd pamięci RAM odmykając łatwo dostępną klapkę z tyłu, wcześniej dbając o pozbycie się ładunków elektrostatycznych.

iMac 27- 2020 w środku 4

Procesor wymaga już rozklejenia i rozkręcenia całego iMaca. Ile wymaga to pracy i ostrożności widać na filmie OWC. Jest to zadanie dla bardzo wprawnych użytkowników lubiących dreszczyk emocji lub lepiej dla sprawdzonego serwisu. Ważne: wszyscy zwracają uwagę na to, aby taśmy klejące do ekranu stosować oryginalne. Nasz kolega redakcyjny już widział, jak ekran jego iMaca odkleja się i roztłukuje. Na szczęście w serwisie po wymianie dysku. Serwis przejął na siebie całą odpowiedzialność, jednak lepiej nie kolekcjonować takich wrażeń.

Wg iFixit procesor jest umieszczony w gnieździe LGA 1200 i jak widać na zdjęciach, po wyjęciu płyty głównej i odkręceniu radiatorów można go wymienić. Czy do uruchomienia komputera z nowym procesorem potrzebne są jakieś specjalne narzędzia konfiguracyjne, jeszcze nie wiemy?

Pamięć masowa, czyli SSD jednak wymienny?

Obie rozbiórki pokazują wnętrzności najtańszej wersji iMaca 27″ 2020. Na płycie głównej uwagę przykuwają dwie rzeczy: miejsce na przylutowanie złącza oraz otwór do przykręcania karty znajdujący się naprzeciw nieobecnego złącza. Pamięć Flash służąca jako dysk SSD jest na płycie w innym miejscu, a obok znajdują się styki do przylutowania kolejnej kości.

iMac 27- 2020 w środku 3

Jeżeli spojrzymy w opcje rozbudowy, to najtańsza wersja iMac’a nie ma w opcjach konfiguracji przy zamówieniu, możliwości rozbudowy pamięci masowej. 256 GB SSD i koniec. Jednak droższe modele mają możliwość rozbudowy do 2 TB (środkowy) lub do 8 TB (najdroższy) pamięci masowej.

Jeżeli przyjrzymy się modułom pamięci masowej stosowanym do rozbudowy Mac Pro, to rozmiarem i układem złącza pasują one do śladów na płycie iMac 27 2020.

Wygląda na to, że modele do 2 TB mają pamięć Flash lutowaną do płyty głównej. Złącze do rozszerzeń pojawia się najprawdopodobniej tylko w wersji 4 lub 8 TB. Istnieje również szansa na samodzielne wlutowanie odpowiedniego złącza, ale nie wiem, czy to miałoby uzasadnienie ekonomiczne, zważając na potencjalne ryzyko i cenę modułów do Apple.

Nie wiadomo też, czy do powiększenia pamięci SSD w iMac można by użyć modułów od Mac Pro. Te są sprzedawane parami i to odpowiednio ponumerowanymi. W iMacu znajduje się jedno złącze plus pamięć na płycie. Dodatkowo nawet w Mac Pro sama procedura wymiany modułów SSD jest dość skomplikowana i wiąże się z całkowitą utratą danych oraz wymogiem użycia drugiego Maca.

Niestety musimy poczekać na pierwszego odważnego, który podzieli się swoimi wrażeniami lub odpowiednią ofertę zamienników np. od OWC wraz z instrukcją.

Zdjęcia pochodzą z iFixit i filmu OWC.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Rozbudowa

    Brak możliwości samodzielnej rozbudowy to ogromy minus dla Apple. Mam nadzieję, że mac mini będzie miał większe możliwości – szczególnie patrząc na łatwość jego otworzenia.

    • Jaromir Kopp

      Nie sądzę, aby maił większe niż ma teraz.czyli RAM.