^
iMac 5K

Dlaczego iMac 5K będzie Twoim ostatnim komputerem z Intelem. Wymienny RAM

Jaromir Kopp

5 sierpnia 2020

Wczorajsza aktualizacja iMaców 5K 27″ choć pozornie nic się z zewnątrz nie zmieniło, to wnosi bardzo wiele w rozwój tej linii komputerów. W końcu Apple zaprzestało wstydliwej praktyki oferowania w iMac 5K archaicznych dysków mechanicznych. Jednak zmian jest znacznie więcej.

Wymienny RAM w iMac 5K 27″

Przynajmniej jeden problem podczas zamawiania iMaca 5K mamy „z głowy”. Pamięć RAM będziemy mogli bez wielkich ceregieli wymienić sami. W obudowie nadal jest klapka, pod którą znajdują się łatwo dostępne 4 sloty na moduły RAM. Maksymalnie możemy rozszerzyć pamięć do 128 GB w każdej wersji nowego iMac 5K. To jednak niestety jedyna rzecz, którą można już po zakupie łatwo wewnątrz iMaca 5K 27″ zmienić.

Niestety wielkość pamięci masowej musimy wybrać już podczas zamawiania. Prawdopodobnie jest ona „przylutowana” tak jak w MacBookach. Nawet jeżeli zastosowano moduły, to będą one specyficzne dla Apple oraz będą wymagały rozklejenia komputera.

Na szczęście jest to sprzęt stacjonarny i dodanie do niego dysku zewnętrznego wg upodobań nie stanowi dużego problemu.

O potrzebnej mocy obliczeniowej również musimy zdecydować przed zakupem. Do tego już jednak Apple nas przyzwyczaił.

Więcej bólu głowy przy wyborze konfiguracji iMac 5k

Wcześniej kupujący nie musiał się głowić nad wyborem powierzchni ekranu, a jedynie nad jego rozmiarem. Teraz iMac 5K stał się jedynym komputerem, w którym możemy sobie wybrać szkło nanostrukturalne, aby zminimalizować refleksy i odbicia. Takie samo szkło jak w monitorach Pro Display XDR.

To nie koniec. Jeżeli uważamy, że sieć Gigabit Ethernet, to za mało, możemy zażyczyć sobie konfiguracji z kartą 10-Gigabit.

iMac 5K na lata

Możliwość rozbudowy pamięci i wiele opcji konfiguracji dostępnych wcześniej tylko dla modeli „Pro” utwierdzam nie w przekonaniu, że dla wielu zwolenników komputerów stacjonarnych wybór iMaca 5K może być wyborem na wiele lat. Te lata pozwolą spokojnie przeczekać fazę rozwojową aplikacji dedykowanych dla Apple silicon. Potem już nikt na komputer z Intelem nie będzie chciał spojrzeć.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Jano

    Myślę że mam ostatniego Macbooka Air 2020 z intelem potem pewnie już takich nie będą wypuszczać