^
Wideo 8k YouTube w macOS 11

YouTube w 4k, a nawet 8k na macOS 11 Big Sur beta 4

Jaromir Kopp

6 sierpnia 2020

Spełnienie obietnicy, która padła podczas WWDC20, dotyczącej obsługi rozdzielczości 4k w YouTube, zajęło aż cztery bety. Od wczoraj testerzy macOS 11 Big Sur beta 4, mogą cieszyć oko materiałami w 4 i 8k zamieszczonymi w serwisie YouTube.

Dziwaczne kodowanie VP9 promowane przez Google’a

Google uparł się, aby w wyższych rozdzielczościach używanych w jego serwisie YouTube stosować otwarty, ale dość dziwaczny kodek VP9. Jego jedyną zaletą jest „otwartość” i brak opłat licencyjnych. Jednak wg testów ustępuje on stosowanemu powszechnie i promowanemu przez Apple HEVC (H.265).

Apple się dostosował

Tym razem Apple musiał się ugiąć i pod presją użytkowników oraz zdrowego rozsądku, dodał do macOS 11 Big Sur w Safari obsługę dla kodeka forsowanego przez Google’a. Warto zaznaczyć, że jest on stosowany w YouTube tylko w przypadku filmów o rozdzielczości większej niż HD 1080p. W HD i niższych rozdzielczościach YouTube zależnie od platformy serwuje wideo i różnym kodowaniu np. H.264.

8k w YouTybe na macOS 11 Big Sur beta 4

Na razie nie udało mi się znaleźć innych sposobów na sprawdzenie obsługi VP9 w macOS 11 niż filmy na YouTube. Większość plików zakodowanych w VP9 jest opakowana w niewspierane przez Apple natywnie formaty, których systemowy Quick Time Player nie obsługuje.

Na szczęście macOS 11 Big Sur beta 4 bardzo sprawnie odtwarza wideo z YouTube nawet o rozdzielczości 8k.

Oto jeden z przykładów (warto otworzyć na cały ekran).

https://www.youtube.com/watch?v=E8jTE0uyoSQ

Przypomnę, że Netflix też powinien skorzystać na tej zmianie.

Dajcie znać jak Wasze wrażenia!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Michał G.

  a to na MacBook Pro 16 widać różnicę między 4K a 8K?

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Jak się powiększy (z ctrl)

   Odpowiedz
 2. User

  Mój 5 letni MB Pro odtwarza YT w 4K w Firefoxie.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *