^
Wideo 8k YouTube w macOS 11

YouTube w 4k, a nawet 8k na macOS 11 Big Sur beta 4

Jaromir Kopp

6 sierpnia 2020

Spełnienie obietnicy, która padła podczas WWDC20, dotyczącej obsługi rozdzielczości 4k w YouTube, zajęło aż cztery bety. Od wczoraj testerzy macOS 11 Big Sur beta 4, mogą cieszyć oko materiałami w 4 i 8k zamieszczonymi w serwisie YouTube.

Dziwaczne kodowanie VP9 promowane przez Google’a

Google uparł się, aby w wyższych rozdzielczościach używanych w jego serwisie YouTube stosować otwarty, ale dość dziwaczny kodek VP9. Jego jedyną zaletą jest „otwartość” i brak opłat licencyjnych. Jednak wg testów ustępuje on stosowanemu powszechnie i promowanemu przez Apple HEVC (H.265).

Apple się dostosował

Tym razem Apple musiał się ugiąć i pod presją użytkowników oraz zdrowego rozsądku, dodał do macOS 11 Big Sur w Safari obsługę dla kodeka forsowanego przez Google’a. Warto zaznaczyć, że jest on stosowany w YouTube tylko w przypadku filmów o rozdzielczości większej niż HD 1080p. W HD i niższych rozdzielczościach YouTube zależnie od platformy serwuje wideo i różnym kodowaniu np. H.264.

8k w YouTybe na macOS 11 Big Sur beta 4

Na razie nie udało mi się znaleźć innych sposobów na sprawdzenie obsługi VP9 w macOS 11 niż filmy na YouTube. Większość plików zakodowanych w VP9 jest opakowana w niewspierane przez Apple natywnie formaty, których systemowy Quick Time Player nie obsługuje.

Na szczęście macOS 11 Big Sur beta 4 bardzo sprawnie odtwarza wideo z YouTube nawet o rozdzielczości 8k.

Oto jeden z przykładów (warto otworzyć na cały ekran).

Przypomnę, że Netflix też powinien skorzystać na tej zmianie.

Dajcie znać jak Wasze wrażenia!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Michał G.

  a to na MacBook Pro 16 widać różnicę między 4K a 8K?

  • Jaromir Kopp

   Jak się powiększy (z ctrl)

 2. User

  Mój 5 letni MB Pro odtwarza YT w 4K w Firefoxie.