^
macOS 11 Big Sur desctop picutre i ikona

macOS Big Sure dwojga numerów, czyli mniej problemów dla programistów

Jaromir Kopp

21 lipca 2020

Osobiście od lat wolę posługiwać się numerami systemów, niż ich nazwami kodowymi, bo łatwiej zachować kolejność. Większość z nas spodziewała się, że kolejny system dla komputerów Apple będzie oznaczony numerem 10.16. Jednak tym razem i w numeracji mamy zmianę. Podczas WWDC20 ogłoszono, że macOS Big Sur będzie oznaczony numerem 11.

macOS 11, koniec z „X”, czyli dziesięć

Systemy klasyczne Apple od lat oznaczane były numerami. Pierwsze, z którymi miałem do czynienia nazywały się System 6 i System 7. Nazwa Mac OS pojawiła się dopiero w latach 90 XX w. Ostatni system klasyczny oznaczony numerem 9 został wydany już niemal czasów Mac OS X (czytaj: dziesięć). Te systemy na bazie NeXT Step i Mach BSD w numerze wersji miały już 10 jako główną liczbę. I tak zostało do 2020 roku.

2020 jest dobrym momentem na zmianę numeracji, choć system nie został jakoś gruntownie odmieniony, z czym wzrokowcy mogą się jednak nie zgodzić. Zmiana za to zwiastuje nadchodzące zmiany w sprzęcie.

Programiści mieli wątpliwości

Ta dobra ze względów wizerunkowo-marketingowych zmiana, zaniepokoiła jednak mocno programistów. W aplikacjach, ale nie tylko, muszą oni często dokładnie wiedzieć, z jakim systemem mają do czynienia.

Numer wersji systemów Apple dzieli się na major version, czyli do tej pory 10 w przypadku macOS, minor version, czyli numer po kropce i patch, czyli ostatnia liczba. Obecnie programiści sprawdzają minor i porównują z zadaną np. minimalną wartością: jeżeli 14 lub większa, to możesz użyć funkcji z macOS El Capitan. Jednak po zmianie na 11, minor version zaczną się od zera, co mogłoby spowodować zamieszanie w programach stworzonych wcześniej. Na szczęście Apple to przewidział.

macOS 10.16 dla starych, 11 dla nowych

Jeżeli aplikacja jest stworzona za pomocą narzędzi SDK 10.15 lub starszych, to zwraca numer systemu 10.16, jeżeli z SDK 11, to zwraca numer 11, co już będzie prawidłowo obsługiwane, bo programiści, tworząc z SDK 11, będą o tym wiedzieć.

Shell i inne skrypty niestety nie mają cech SDK, które ułatwiają opanowanie wersji. Jeśli środowisko wywołujące ustawi zmienną SYSTEM_VERSION_COMPAT=1, to Big Sur zwróci jako numer wersji 10.16; przy jego braku lub ustawieniu na 0, zwróconą wersją będzie 11.0. Powinno to zapewnić, że ci, którzy potrzebują zgodności z poprzednią numeracją wersji, mogą ją uzyskać, odpowiednio ustawiając SYSTEM_VERSION_COMPAT.

Żródło: Big Sur is both 10.16 and 11.0 – it’s official

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy