^
Twitter ikona aplikacjia macOS

Twitter pod obstrzalem, masowy atak na zweryfikowane konta

Jaromir Kopp

16 lipca 2020

Wczoraj późnym wieczorem mogliście zauważyć, że wiele prominentnych i zweryfikowanych kont w tym konto Apple, chce Wam rozdawać Bitcoiny. Lekką ręką odeślą Wam dwa razy więcej BTC, niż im prześlecie.

Niestety to tylko oszustwo

Wśród „darczyńców” znaleźli się: Elon Musk, Barack Obama, Bill Gates, konta Apple, Ubera i wiele innych.

Bill Getase shakowany

Tweety zachęcały do wpłaty na podany adres portfela BTC kwoty, która ma zostać zwrócona w podwójnej wartości. Do szybkich decyzji nakłaniał krótki czas „akcji dobroczynnej”: 30 minut.

Oczywiście to wszystko było dobrze zaplanowanym i skoordynowanym atakiem.

Pierwsze wiadomości na skompromitowanych kontach zaczęły pojawiać się chwilę wczoraj przed 23. Informacja o ataku została przez wsparcie Twittera podana o 23.45.

Jako środek zapobiegawczy Twitter zastosował blokadę nie tylko przejętych kont, ale i większości kont zweryfikowanych.

W kolejnych wiadomościach Twitter przyznał się, że podejrzewa zmasowany atak socjotechniczny na swoich pracowników, którzy mogli mieć dostęp do systemów zarządzania kontami i danych ułatwiających ich przejęcie.

Twitter nad ranem poinformował, że skompromitowane konta zostały zablokowane, do czasu aż ponowne ich udostępnienie będzie całkowicie bezpieczne.

Dodatkowo Twitter już podjął kroki w celu ograniczenia dostępu wewnątrz firmy do informacji, które mogły ułatwić dokonanie takiego ataku.

No niestety, nawet Musk, znany z ekscentrycznych wybryków nie okazał się tak hojny.

Nigdy nie dajcie się nabrać na tak korzystne oferty. Niestety bardzo często są tylko próbą oszustwa, a jak widać przestępcy są coraz bardziej przebiegli.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy