^
iOS macOS iPadOS watchOS tvOS HomePod ikony

iOS/iPadOS 13.6, macOS 10.15.6, watchOS 6.2.8, tvOS 13.4.8 dostępne

Jaromir Kopp

16 lipca 2020

Wczoraj wieczorem Apple udostępnił finalne wersje aktualizacji wszystkich systemów dla swoich urządzeń. Jest trochę nowości.

iPhone kluczykiem do BMW

Na razie nowa funkcja Car Keys, która pozwala iPhone’a lub Apple Watch używać jako kluczyk do auta działa tylko z wybranymi modelami BMW. Dostępu z pomocą iPhone’a można udzielać innym osobom, wysyłając im „kluczyk” za pomocą wiadomości iMessages. Można zezwolić tylko na otwarcie auta i osobno na uruchomienie. Usługa oparta jest o NFC.

Dodawanie symptomów w Zdrowie

To dość ważna funkcja. Często, jeżeli coś nam dolega, lekarze przed postawieniem diagnozy pytają o różne objawy. Teraz możemy je w miarę szybko i systematycznie notować za pomocą aplikacji Zdrowie.

Inne nowości:

  • Usprawnienia w aplikacji News (nas to mało na razie interesuje).
  • Lepsza kontrola nad automatycznymi aktualizacjami. Można wyłączyć automatyczne aktualizacja całkiem lub pozostawić automatyczne pobieranie i samemu zdecydować o momencie instalacji.
  • Poprawiono też sporo błędów w tym kilka związanych z Wi-Fi Calling, iCloud, VPN i klawiaturami.

macOS 10.15.6

W macOS 10.15.6 Catalina nie ma wielkich rewolucji. Są udoskonalenia w Apple News oraz kilka poprawek:

  • Dodano nową opcję optymalizacji strumieniowego przesyłania wideo na notebookach Mac kompatybilnych z HDR w celu wydłużenia czasu pracy na baterii.
  • Naprawić błąd, który mógł spowodować zmianę nazwy komputera po zainstalowaniu aktualizacji oprogramowania.
  • Rozwiązanie problemu, w którym niektóre myszy i gładziki USB mogły stracić połączenie.

watchOS 6.2.8

Aktualizacja watchOS 6.2.8 dodaje do Apple Watch wsparcie Car Keys i włącza funkcje EKG w Bahrajnie, Brazylii i Republice Południowej Afryki.

tvOS 13.4.8 i HomePod otrzymały tylko niezbyt zauważalne poprawki i łatki bezpieczeństwa.

Pozostałe systemy również zawierają poprawki bezpieczeństwa, dlatego zdecydowanie zalecam ich instalację.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. mm

    W 10.15.6 może nie ma wielkich rewolucji, ale jest to wydanie bardzo ważne conajmniej z jednego powodu – aktualizacji sterowników Metal (prawdopodobnie chodzi głównie o Open Shading Language). Pozwoli to wreszcie wypuścić przez OTOY silnik renderujący OctaneX. Był on zapowiadany już ponad rok temu przy okazji prezentacji Mac-a Pro (zresztą dla posiadaczy MP 2019 OctaneX będzie za free przez rok). Przez ten czas Apple stawało na głowie, żeby Metal miał funkcjonalność CUDA od Nvidii (Jules Urbach – „It took Apple moving heaven and earth to make Metal api work for us”). Jeśli wszystko będzie ok, OctaneX stabilny i tak szybki, jak zapewnia OTOY to będzie to wstęp do powrotu Apple na rynek 3D i to z przytupem. Dla zainteresowanych – więcej informacji, a być może też dostępność jutro, 17.07 – http://www.otoy.com