^
Statista Apple liderem AI

Apple liderem w wyścigu o sztuczną inteligencję

Jaromir Kopp

14 lipca 2020

O tym, że Apple kładzie ogromny nacisk na „sztuczną inteligencję” lub trafniej „nauczanie maszynowe”, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednym ze wskaźników, który to potwierdza, jest ilość przejętych firm zajmujących się AI (Artificial Intelligence).

Apple liderem przejęć startupów AI

Ciekawe zestawienie opublikował serwis Statista 

Według niego od 2010 roku do września 2019 Apple przejęło aż 20 mniejszych firm zajmujących się sztuczną inteligencją i nauczaniem maszynowym. Drugie miejsce na podium w tym wyścigu zajmuje Google z 14 przejętymi firmami, dalej Microsoft (10), Facebook (8) i Amazon (7).

Warto zaznaczyć, że bardzo interesującą firmę zajmującą się AI Xnor.ai, Apple przejął już w tym roku i nie figuruje ona w zestawieniu.

Xnor.ai pokazuje najwybitniej, jak inną drogę w porównaniu do pozostałych potentatów, obrał Apple. Zamiast przetwarzać dane wyciągnięte z urządzeń użytkowników na własnych serwerach, jak stara się to robić większość firm, Apple, dla którego prywatność jest najważniejsza, chce, aby jak najwięcej danych było przetwarzanych wewnątrz naszych urządzeń, bez ich opuszczania. Xnor.ai dostarcza bardzo przydatnych do tego niskoenergetycznych technologii AI. Samo Apple opracowało już wcześniej wyjątkowe na skalę światową elementy własnych procesorów jak Neural Engine, czy akcelerator macierzowy. Te jednostki już są w iPhone’ach i iPadach, a niebawem trafią do pierwszych Maców wyposażonych w Apple silicon.

Miejmy nadzieję, że ten wyścig nie zakończy się stworzeniem Skynetu.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy