Koniec gdybania, obaw i wątpliwości. Już nie musimy martwić się o przyszłość Thunderbolt w komputerach Apple. Koniec spekulacji, szukania poszlak w materiałach dla deweloperów i wypowiedziach podczas WWDC.
To jest wiadomość dnia. Do tej pory mieliśmy wątpliwości, bo żaden produkt Apple bez procesora Intela nie wspiera Thunderbolt, choć w iPadach na razie wydaje się on zbędny. W informacjach dotyczących przejścia na nowe procesory, które Apple udostępnił deweloperom, też nie ma informacji o Thunderbolt.
Promyk nadziei pojawił się wczoraj ze strony Intela. W informacji prasowej o Thunderbolt 4 pojawiło się kilka wzmianek dotyczących Maców oraz informacja, że Intel będzie certyfikował urządzenia Thunderbolt nieposiadające układów Intela.
Również publikacje o rychłym wprowadzeniu wsparcia dla Thunderbolt w Linuksie na platformy ARM i pozytywnych testach napawały optymizmem. Po przeróbkach sterownika i jądra wystarczyło wpiąć standardową kartę PCIe Thunderbolt. Jednak koniec z domysłami. Mamy już pewność.
W artykule opublikowanym przez The Verge umieszczono oficjalną wypowiedź przedstawiciela Apple:
Ponad dziesięć lat temu firma Apple nawiązała współpracę z firmą Intel w zakresie projektowania i rozwoju Thunderbolt, a dziś nasi klienci mogą cieszyć się szybkością i elastycznością, jaką zapewnia ten standard w każdym Macu. Nadal zależy nam na przyszłości Thunderbolta i będziemy wspierać go w komputerach Mac z Apple silicon.
W zasadzie pozbawienie komputerów Apple, zwłaszcza tych aspirujących do „pro”, a takie z nowymi procesorami, mają pojawić się jeszcze w tym roku, byłoby dużym problemem dla wielu klientów. Mają oni już spore kolekcje urządzeń z Thunderbolt. Również kiepsko świadczyłoby to o możliwościach firmy i ich rozwiązań stosowanych we własnych procesorach. Inne układy na bazie ARM radzą sobie z PCIe i jak wyżej napisałem z tradycyjnymi kontrolerami TB bardzo dobrze. Dlaczego Apple miałyby radzić sobie gorzej? Teraz już nie musimy się nad tym zastanawiać. Wsparcie dla Thunderbolt i to najprawdopodobniej 4 pojawi się już w pierwszych Macach z Apple silicon.
Ze względu na nacisk w Macach z Apple silcon na własne układy graficzne, które Apple przedstawia w materiałach dla deweloperów w samych superlatywach, wsparcie dla eGPU należy jeszcze poddawać pod wątpliwość. Jednak może, nawet gdy zabraknie go w pierwszych wersjach systemów macOS 11 dla Apple silicon, to pojawi się w aktualizacji. Tu jeszcze nie wiemy nic pewnego.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.