^
Thunderbolt 4 8000

Thunderbolt 4 jeszcze w tym roku. Intel potwierdza.

Jaromir Kopp

8 lipca 2020

Następca znanego od kilku lat w Macach portu Thunderbolt 3 właśnie został oficjalnie zaprezentowany. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami jego specyfikacja będzie zawierać USB4 i nadal zmieści się w gniazdku USB-C, ale maksymalna prędkość transmisji nie wzrośnie. Jednak i tak może być szybszy.

Uwaga: Apple potwierdza: Thunderbolt będzie w Macach z Apple silicon!

Dwa razy większe wymagania minimalne

Choć pełna przepustowość jest bez zmian, czyli pozostanie na poziomie 40 Gb/s, to dwukrotnie wzrastają wymagania co do minimalnej wydajności PCIe, z której może skorzystać kontroler Thunderbolt 4. Teraz będzie to 32 Gb/s, a dla standardu 3 wystarczało 16 Gb/s. Również podwoi się liczba obsługiwanych strumieni. Pozwoli to na instalowanie w dockach nawet 4 portów Thunderbolt.

Thunderbolt 4 rożnice standardów

Ważną informację jest to, że certyfikacja Thunderbolt 4, będzie zawierać także certyfikację USB4. To znaczy, że każdy port oznaczony jako Thunderbolt 4 będzie zgodny z USB4. Niestety nie odwrotnie.

Również podwojone zostają minimalne progi, co do obsługi monitorów. Standard z numerem 4 wymaga obsługi dwóch monitorów 4k lub jednego 8k. W wymaganiach pojawią się też te dotyczące zasilania. Przynajmniej jeden port Thunderbolt musi obsługiwać ładowanie (zasilanie) komputera.

Co do bezpieczeństwa, to tu też są zmiany. Nie dostaną certyfikacji urządzenia i kontrolery, które nie zaimplementują ochrony Intel VT-d based DMA.

Nie tylko od Intela

Pozostając przy certyfikacji, Intel zapewnia, że będą certyfikowane również implementacje Thunderbolt 4 niebazujące na układach Intela, choć te będą dostarczane do producentów już niebawem. Nowa seria układów nosi oznaczenie 8000. Składają się na nią JHL8540 i JHL8340 dla komputerów oraz JHL8440 dla urządzeń peryferyjnych. Certyfikacja rozwiązań niepochodzących od Intela sugeruje, że Apple może Thunderbolt 4 zastosować w Macach z Apple silicon.

Thunderbolt 4 uproszczone oznaczenia

Nowością związaną z Thunderbolt 4 jest standardowy 2-metrowy kabel, który uzupełni ofertę 0,2 i 0,5-metrowych. Oczywiście wersja czwarta jest zgodna z poprzednimi, a w przypadku Thunderbolt 3 nie będzie wymagać żadnych adapterów.

Intel w informacji prasowej podał, że jesienią pojawią się pierwsze komputery PC i Mac z Thunderbolt 4. Mam cichą nadzieję, że Apple zdecyduje się zaimplementować ten standard, choćby w celu zachowania kompatybilności z niezbyt tanimi akcesoriami posiadanymi już przez użytkowników komputerów Apple. Niestety wiele wskazuje na to, że przynajmniej na czas jakiś z Apple silicon nie da się używać eGPU na Thunderbolt, nawet gdy taki interfejs w komputerach będzie.

Więcej: Thunderbolt 4 Intel 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (8)
L

8 komentarzy

 1. rybak17

  Czyli jest szansa na Thunderbolt 4 na makach z ARM a może i iPadach Pro.

  • Jaromir Kopp

   Ale tak na 60%. Być może jak w pierwszych nie będzie to w kolejnych. Jednak jeżeli najpierw wypuszczą odpowiedniki Pro, to wypadałoby dać Thunder na „dzień dobry”

 2. mm

  „Teraz będzie to 32 Gb/s, a dla standardu 3 wystarczało 16 Gb/s.”
  Czy to znaczy, że TB4 nie będzie zgodny z TB2?

  „2-metrowy kabel, który uzupełni ofertę 0,2 i 0,5-metrowych.”
  O co chodzi z tym 2-metrowym kablem? Przecież od dawna są dostępne kable Thunderbolt 3 o przeróżnych długościach od 0,2 do 2m.

  „Niestety wiele wskazuje na to, że przynajmniej na czas jakiś z Apple silicon nie da się używać eGPU na Thunderbolt, nawet gdy takie złącze w komputerach będzie.”
  Skąd takie domysły?

  • Jaromir Kopp

   16 to wymóg dla TB3, chodzi o wpięcie w PCIe więc nie ma nic wspolnego z kompatybilnością standardów.

   Kabel wzorcowy od Intela.

   Bo w dokumentacji Apple gdzie się da podkreśla, że „nasze GPU są lepsze, nie ma podstaw aby sądzić, że dyskretne GPU są lepsze” itp.

   • mm

    „16 to wymóg dla TB3, chodzi o wpięcie w PCIe więc nie ma nic wspolnego z kompatybilnością standardów.”
    Jak to nie ma? Skoro TB2 zapewnia maksymalnie 20Gb/s, a JHL8440 wymaga min. 32Gb/s to urządzenie TB4 nie zadziała np. z MBP 2015. Czy coś źle rozumiem?

    „Kabel wzorcowy od Intela.”
    Zajebiste osiągnięcie Intela – dwumetrowy kabel. Generalnie ten standard powinien nazywać się co najwyżej Thunderbolt 3.1. Niestety wygląda na to, że Thunderbolt stał się najpierw ofiarą chciwości, a teraz nieudolności Intela jeśli chodzi o PCIe x4. Jeśli TB4 obsługiwałby PCIe x4 i szybkość 80Gb/s, to byłoby uzasadnienie dla nowej nazwy, a tak to mamy tylko produkt marketingowy.

    Z tym GPU, to Apple jest w takim razie trochę niepoważne. Przecież ledwie osiągnęli poziom wydajności badziewia od Intela. Do obsługi desktopu, czy programowania jest ok, ale za chwilę na rynku konsumenckim pojawią się karty o wydajności rzędu 20 TFLOPS (nie licząc rdzeni do Ray Tracing-u, czy Deep Learning) – Ampere i RDNA2. Nie róbmy sobie jaj…

    • Jaromir Kopp

     CHODZI O WYMAGANIA OD STRONY KOMPUTERA! Nie peryferiów. Kontroler Thunderbolt 4 nie może być podłączany do PCIe w kompie wolniejszego niż 32 Gb/s!!! Od strony peryferiów nigdy nie było minimum – przecież mogą być akcesoria TB wymagające ledwie kilku kilo/s.

     Poczytaj w podlinkowanej dokumentacji Intela. Zobaczysz o co dokładnie chodzi z kablem.

     Co ty wypisujesz? Apple w grafice doganiał Intela? No chyba w grafice mierzy wyżej. A procesory Intel’a już przegonił i to w emulacji na archaicznym A12Z od jakiegoś iPada i to w zabawce dla deweloperów.

     • mm

      „CHODZI O WYMAGANIA OD STRONY KOMPUTERA! ”
      Ok. Spokojnie. Pisałeś o wymaganiach odnośnie PCIe, a przecież Thunderbolt to PCIe wyprowadzony na zewnątrz. Oczywiście, że peryferia z JHL8440 mogą sobie przesyłać nawet tylko kilka kilojabłek na sekundę, ale nadal podane są MINIMALNE wymagania dla POŁĄCZENIA, więc może to być niejasne.

      Czyli po prostu Intel pokazał pierwszy kabel USB4. Ok.

      Ponownie – spokojnie. Takie są fakty. Procesory Apple (CPU) dorównały procesorom Intela z ultrabooków. Dla Apple nie będzie problemem stworzenie procesorów dorównujących desktopowym od Intela w ciągu najbliższego roku, dwóch lat. W tym momencie prawdopodobnie nie mają tak mocnego procesora, co sugeruje wykorzystanie nowego i9.
      Natomiast jeśli chodzi o GPU, to Apple może oczywiście „mierzyć wyżej”, bo każdy ma prawo do marzeń i ich realizacji, ale na razie ledwo przegonili zintegrowane GPU Intel-a. Apple ma (przynajmniej oficjalnie) tylko GPU mobilne, które ma ułamek mocy dedykowanych kart od Nvidii i AMD. Nie rozumiem Twojego zdenerwowania. Jeśli wiesz coś o naprawdę szybkich grafikach od Apple (np. porównywalnych z Vega II Duo, choć to już historia) to podaj przykład.